Tıp fakültesi öğrencilerinde beslenme alışkanlıkları, diyet kalitesi, yeme davranışları ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits, diet quality, eating behaviors and awareness in medical faculty students
  1. Tez No: 733422
  2. Yazar: CEVAT ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSLU KAZIM KÖREZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu çalışmada; tıp fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin beslenme alışkanlıkları, diyet kalitesi, yeme davranışları ve farkındalıklarının değerlendirilmesi; bunların birbirleriyle ve beden kitle indeksiyle ilgili olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 218 gönüllü öğrenci çalışmaya dahil edildi. Çalışmagrubuna Google Forms üzerinden hazırlanmış olan sosyodemografik bilgileri ve beslenme alışkanlıklarını ölçen anket, Yeme Sıklığı Formu, Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ve Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) mobil yolla ulaştırıldı ve çevrimiçi olarak doldurmaları sağlandı. Ayrıca katılımcıların 72 saatlik ayrıntılı besin tüketim kaydı alınıp elde edilen veriler Beslenme Bilgi Sistemi (BeBİS) programında analiz edilerek Diyet Kalite İndeksi-Uluslararası (DQI-I) skorları elde edildi. Tüm veriler SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. ulgular: Katılımcıların %54,1'i (n=118) kadın, %45,9'u (n=100) erkekti. Beden kitleindeksine göre yapılan sınıflamada %10,1'inin (n=22) zayıf, %67,9'unun (n=148) normal kilolu,%19,7'sinin (n=43) fazla kilolu, %2,3'ünün (n=5) obez olduğu belirlendi. Kadın öğrencilerin%42,3'ünün, erkeklerin %35'inin nadiren spor yaptığı ya da hiç yapmadığı saptandı. Hem kadınların, hem erkeklerin %11,0'inin hiç ana öğün atlamadığı; kadınların %62,9 ile en sık öğle yemeğini, erkeklerin %48,3 ile en sık kahvaltıyı atladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; evaluation of nutritional habits, diet quality, eating behaviors and awareness of medical students; It is aimed to examine their relations with each other and with body mass index.Materials and Methods: 218 volunteer students studying at Selcuk University Faculty of Medicine were included in the study. A questionnaire that identifying sociodemographic information and nutritional habits, Eating Frequency Form, Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) and Eating Awareness Scale (EAS-30) prepared via Google Forms was sent to the study group via mobile and they were allowed to fill in online. In addition, the 72-hour detailed food consumption record of the participants was taken, the data obtained were analyzed in the Nutrition Information System (BeBIS) program, and the Diet Quality Index-International (DQI-I) scores were obtained. All data were evaluated using the SPSS 22.0 statistical program.Results: 54.1% (n=18) of the participants were female and 45.9% (n=100) were male. In the classification made according to body mass index, it was determined that 10.1% (n=22) were underweight, 67.9% (n=148) were normal weight, 19.7% (n=43) were overweight, 2.3% (n=5) were obes. It was determined that 42.3% of the female students, 35% of the men students rarely or never do sports. It was seen that 11.0% of both women and men never skippes a main meal; women skipped lunch most frequently with 62.9%, and men most frequently skipped breakfast with 48.3%.