Pediatrik yoğun bakım hastalarına verilen eritrosit süspansiyonunun hastada total antioksidan kapasitesi ve total oksidatif stres değerleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determinig the effect of eritrosite suspansion given to pediatric intensive care patients on total antioxi̇dant capacity and total oxidative stress values
- Tez No: 733424
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Eritrosit süspansiyonunun depolanması esnasında meydana gelen oksidatif ve metabolik değişimlerden yola çıkarak çalışmamızda, çocuk yoğun bakım ünitesinde transfüzyon için kullanılan donör eritrosit süspansiyonu içeriğinde ve eritrosit süspansiyonu uygulanan hastalarda transfüzyon öncesi ve sonrası plazma antioksidan kapasite ve oksidatif stres değişimlerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2018-2021 yılları arasında Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde yatan ve kan transfüzyonu yapılan 1 ay ile 18 yaş aralığındaki hastalarda gerçekleştirildi. Her bir hastaya uygulanacak süspansiyondan elde edilen plazmadan 1-2 ml örnek ve transfüzyon yapılan hastadan da uygulama öncesi ve sonrası serumlarından 1-2 ml örnek alınıp santrifüj sonrası uygun ısıda saklandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık varlığı, çocuk yoğun bakımda yatış endikasyonu, yatış hemoglobin değeri, mekanik ventilatör (MV) gereksinimi, yatışın kaçıncı gününde ES transfüzyonu aldığı, ES öncesi ve sonrası hemoglobin, laktat, laktat dehidrogenaz (LDH), hematokrit (Htc), kalsiyum, ortalama eritrosit hacmi (MCV), eritrosit dağılım genişliği (RDW), trombosit, total antioksidan seviyesi (TAS), total oksidatif stres (TOS) , oksidatif stres indeksi (OSİ) değerleri ve Pediatrik Mortalite Riski (PRISM III) ve Pediatrik Lojistik Organ Disfonksiyonu (PELOD)skorları kaydedildi. İstatistiksel testlerde 0.05'in altındaki p değerleri istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hastalarımızın 31'i (%67,4) erkek, 15'i (%32,6) kız idi. Hastalarımızın ortalama yaşı 46,74±57,70 ay idi. ES transfüzyonu hemen öncesi hemoglobin değerleri incelendiğinde 16 hastada (%34,8) hemoglobinin 5-7 gr/dL aralığında, kalan 30 hastada(%65,2) ise hemoglobininin 7-10 gr/dL aralığında olduğu gösterildi. Çalışmaya alınan hastaların ES replasman öncesi TOS değerleri ile replasman sonrası TOS değerleri analiz edildiğinde istastistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p:0.017). ES replasman öncesi TAS değerleri ile replasman sonrası TAS değerleri analiz edildiğinde istastistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p: 0.713). Çalışmaya alınan hastaların ES replasman öncesi OSİ değerleri ile replasman sonrası OSİ değerleri analiz edildiğinde istastistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p:0.033). Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda ES transfüzyonu sonrası hastalarda TOS ve OSİ'nin arttığını saptadık. Artan oksidatif stresin sebep olduğu inflamasyon sonucu çeşitli kronik hastalıkların sıklığında artış olabileceğini ve bunu önlemek için endikasyon dışı eritrosit süpansiyonu verilmemesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Based on the oxidative and metabolic changes that occur during the storage of the erythrocyte suspension, in our study, we aimed to examine the changes in plasma antioxidant capacity and oxidative stress before and after transfusion in the content of donor erythrocyte suspension used for transfusion in the pediatric intensive care unit and in patients treated with erythrocyte suspension. Material and methods: This study was carried out in patients between the ages of 1 month and 18 years who were hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit between 2018 and 2021 at Selcuk University Faculty of Medicine and underwent blood transfusion. 1-2 ml of the plasma obtained from the suspension to be applied to each patient and 1-2 ml of the samples from the patient's serum before and after the transfusion were taken and stored at the appropriate temperature after centrifugation. Age, gender, presence of additional disease, indication for hospitalization in pediatric intensive care unit, hospitalization hemoglobin value, mechanical ventilator (MV) requirement, on the day of hospitalization, on which day they received ES transfusion, hemoglobin, lactate, lactate dehydrogenase (LDH) before and after ES, Hematocrit (Htc), calcium, mean erythrocyte volume (MCV), erythrocyte distribution width (RDW), thrombocyte, total antioxidant level (TAS), total oxidative stress (TOS), oxidative stress index (OSI) values and pediatric mortality risk (PRISM III) and pediatric logistic organ dysfunction (PELOD) scores were recorded. P values below 0.05 were considered statistically significant in statistical tests. Results: 31 (67.4%) of our patients were male, 15 (32.6%) were female. The average age of our patients was 46.74 ± 57.70 months. When the hemoglobin values were examined just before ES transfusion, it was shown that hemoglobin was in the range of 5-7 g / dL in 16 patients (34.8%), and hemoglobin in the range of 7-10 g / dL in the remaining 30 patients (65.2%). When TOS values before ES replacement and TOS values after replacement of the patients included in the study were analyzed, a statistically significant difference was found (p: 0.017). When TAS values before ES replacement and TAS values after replacement were analyzed, no statistically significant difference was found (p: 0.713). When the OSI values before ES replacement and OSI values after replacement of the patients included in the study were analyzed, a statistically significant difference was found (p: 0.033). Conclusion: As a result, we found that TOS and OSI increased in patients after ES transfusion in our study. We think that as a result of inflammation caused by increased oxidative stress, the frequency of various chronic diseases may increase and to prevent this, off-label erythrocyte supplementation should not be given.