Hastanemiz yoğun bakım dışı yataklı çocuk servislerinde yapılan eritrosit süspansiyonu transfüzyonlarının endikasyon, miktar, sonuç ve komplikasyonları ile süspansiyonun son kullanım tarihlerinin geriye dönük incelenmesi
Retrospective evaluation of the indications,amount, results and complications of erythrocytesuspension transfusions and the expiration dates ofthe suspension done in non-intensive care bedpediatric services of our hospital
  1. Tez No: 870039
  2. Yazar: SEVDE BEYAZ HÜRFİKİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ŞAHİN, DR. BERKER OKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Transfüzyonda temel kurallar hastaya gereken uygun kan bileşenlerinin güvenli bir şekilde tedarik edilmesi, taşınması, depolanması ve transfüze edilmesidir. Çocuk kliniklerinde transfüzyon uygulamalarında hemoglobin/hematokrit eşik değerleri, transfüzyon miktarı gibi farklılıklar mevcuttur. Çocuk hastalarda transfüzyon uygulamaları hastanın yaşına, vücut ağırlığına, mevcut tanı ve klinik durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Çalışmamızda hastanemiz pediatri klinikleri arasında eritrosit süspansiyonu transfüzyonu uygulama endikasyon ve sonuçlarının incelenmesi ve transfüzyonların azaltılması ve komplikasyonların azaltılması için yapılabileceklerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kesitsel çalışmamıza, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk polikliniklerine ve çocuk acil servisine, 01.12.2018-01.12.2022 tarihleri arasında herhangi bir şikâyet ile başvuran ve kan transfüzyonu tedavisi alan, 1 ay-18 yaş arası hastalar dahil edildi. Çocukların başvurusu sırasındaki yaşları, kiloları, demografik özellikleri, ayrıntılı anamnezleri, fizik muayene bulguları, kan transfüzyonu endikasyonları, etiyolojiyi araştırmak için yapılmış konsültasyonlar, alınan kan tetkiki sonuçları, başvuru öncesinde anemi veya anemi nedeni olabilecek hastalıklar ile ilgili tedavi alma durumları; hastaya verilen kan ürününün miktarı, son kullanma süreleri, transfüzyon reaksiyonu varlığı ve transfüyon sonrası alınan kan tetkikleri değerlendirildi. Sonuçlar istatistik metotlar ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortancası 49,5 (1-215) aydı ve %51'i kadındı. Hastaların %86,3'ü halsizlik şikayeti ile tarafımıza başvurdu. Fizik muayenede hastaların %51,9'unda taşikardi saptandı.
Özet (Çeviri)
RETROSPECTIVE EVALUATION OF THE INDICATIONS, AMOUNT, RESULTS AND COMPLICATIONS OF ERYTHROCYTE SUSPENSION TRANSFUSIONS AND THE EXPIRATION DATES OF THE SUSPENSION DONE IN NON-INTENSIVE CARE BED PEDIATRIC SERVICES OF OUR HOSPITAL Aim: Application complaints, clinical conditions, demographic characteristics, blood transfusion indications, evaluation of laboratory findings and detailed analysis of this information and statistical results of the patients who applied to the pediatric clinic with any complaints and received erythrocyte transfusion, as well as the characteristics of the transfused patients, their necessity status and the blood bag inserted. We aimed to find out the effects of the product's proximity to its expiration date on patients. In addition, the basic rules in transfusion are the safe supply, transportation, storage and transfusion of the appropriate blood components required for the patient. There are differences in transfusion practices in pediatric clinics, such as hemoglobin/hematocrit threshold values and transfusion amount. Transfusion practices in pediatric patients vary depending on the patient's age, body weight, current diagnosis and clinical condition. Our study aimed to examine the indications and results of erythrocyte suspension transfusion among our hospital's pediatric clinics and to evaluate what can be done to reduce transfusions and complications. Materials and Methods: University of Health Sciences Sultangazi Haseki Training and Research Hospital pediatric outpatient clinics and pediatric emergency department, patients between the ages of 1 month and 18 years, who presented with any complaints and received blood transfusion treatment between 01.12.2018-01.12.2022 were included in the study. The study was conducted retrospectively and cross-sectionally. Children's ages at the time of admission, their weight, demographic characteristics, detailed anamnesis, physical examination findings, blood transfusion indications, consultation with the gynecology and obstetrics department to investigate the etiology, blood test results, receiving treatment for anemia or diseases that may cause anemia before admission. situations; The amount of blood product given to the patient, its expiration date and the time remaining until the expiration date when given, the presence of a transfusion reaction occurring during blood transfusion, and blood tests taken after transfusion were evaluated. Results: The median age of the patients participating in our study was 49.5 (1-215) months and 51% were women. 86.3% of the patients applied to us with complaints of fatigue. Tachycardia was detected in 51.9% of the patients during physical examination.