Travmatik beyin hasarı olan olguların maluliyet oran hesaplarında karşılaşılan sorunlar: Farklı cetvellerin karşılaştırması
Problems faced in the disability rate of cases with traumatic brain injury: A comparison of different regulations
- Tez No: 733442
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÜNÜVAR GÖÇEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Adli tıbbın önemli uygulama alanlarından birisi de travmatik yaralanmalardan sonra kişilerde kalan sekeller nedeniyle işgöremezlik/maluliyet oran hesabı hakkında rapor düzenlemektir. Bu konuda ülkemizde kullanımda olan birden fazla Yönetmelik bulunmaktadır. Bu raporlar genel olarak Meslekte Kazanma Gücü Kayıp Oranı Raporları ve Engelli Sağlık Kurulu raporları olarak iki başlık altında incelenebilir. Bu iki Yönetmelik arasında ciddi farklılıklar vardır ve bu nedenle aynı sekele sahip kişiler farklı Yönetmelik hesapları ile farklı oranlar alabilmektedir. Bu çalışmada trafik kazaları sonrası yaralanmalardan dolayı gelişen sekeller nedeniyle işgöremezlik/maluliyet oranları hesaplamalarında kullanılan yönetmeliklerdeki farklılıkları ve eksiklikleri ortaya koyabilmek için sadece kafa travması geçiren olgular ele alınmıştır. Olguların iki cetvele göre aldıkları oranların karşılaştırması yapılarak, farklılıkları, eksiklikleri ortaya koymak ve trafik kazalarına özel ortak kullanılabilecek bir cetvel düzenlenmesi gereğine vurgu yapmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalında 01.01.2017-31.12.2019 yılları arasında maluliyet raporu düzenlenen olgular arasında kafa travması nedenli maluliyet raporu düzenlenen olguların raporları geriye dönük olarak yeniden incelenmiştir. Cinsiyet, yaş, kaza türü, yaralanma tipi, muayene bulguları, kalan sekel gibi veriler raporlarda kayıtlı bulgulardan elde edilmiştir. Raporlarda mevcut son muayene bulgularına göre her bir olgunun; Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği kapsamında Çalışma Gücü kayıp oranı ve Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında tüm vücut engellilik oranı yeniden hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the an important practices areas of forensic medicine is to prepare the disability ratio reports due to the sequelae remaining in people after traumatic injuries. There are more than one Regulation in use in our country on this subject. These reports can generally be examined under two headings as the Loss of Profitability Reports and the Disabled Health reports. There are serious differences between these two Regulations and therefore people with the same sequel can receive different rates with different Regulation accounts. In this study, only the cases with head trauma were discussed in order to reveal the differences and deficiencies in the Regulations used in the calculation of the disability ratios due to the sequelae due to injuries after traffic accidents. By comparing the ratios of the cases according to the two scales, it is aimed to reveal the differences and deficiencies and to emphasize the need to organize a chart that can be used jointly for traffic accidents. Materials and Methods: Among the cases whose disability report was prepared in Muğla Sıtkı Koçman University Forensic Medicine Department between 01.01.2017-31.12.2019, the reports of the cases whose disability report was issued due to head trauma were retrospectively re-examined. Data such as gender, age, accident type, injury type, examination findings, remaining sequelae were obtained from the findings recorded in the reports. According to the latest examination findings available in the reports, each case; within the scope of the Regulation on Determining the Rate of Loss of Working Power and Profitability, the rate of loss of working power and the whole body disability rate were recalculated within the scope of the Regulation on Disability Assessment for Adults.