Travmatik beyin hasarı olan çocuk hastada prognoz ön görülebilir mi?
Is prognosis predictable in children with traumatic brain injury?
- Tez No: 942626
- Danışmanlar: DR. ABDULRAHMAN ÖZEL, PROF. DR. EMRAH CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Birincil amacımız, travmatik beyin hasarı (TBH) tanısı almış çocuk hastaların erken dönemdeki klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları ile TBH şiddeti ve çocuk yoğun bakım ünitesinde (ÇYBÜ) uygulanan tedavilerin; hastaların taburculuk sırasındaki, kısa ve uzun vadeli fonksiyonel durumları üzerindeki etkilerini incelemektir. İkincil amacımız ise, başlangıç değerlendirmesi sırasında hesaplanan PRISM III, ISS, PTS ve GKS skorlarının mortalite ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çocuk Yoğun Bakım Ünitemizde Ocak 2019 - Ocak 2025 tarihleri arasında takip ve tedavisi yapılan, TBH tanısı almış 1 ay ile 18 yaş arası tüm çocuk hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların travma ciddiyetini belirlemek için Yaralanma Ciddiyet Skoru (ISS) ve pediatrik travma skoru (PTS) hesaplandı. TBH ciddiyetinin belirlemek için GKS kullanıldı. Fonksiyonel durumu belirlemek için taburculuk anında, taburculuktan 1 ay sonra poliklinik kontrolünde ve taburculuk sonrası (çalışma verilerinin toplandığı anda) video konferans veya telefon aracılığı ile Glasgow Sonuç Skoru (GOS) kullanıldı. İlk 24 saatteki en kötü bulgularla pediatrik ölüm riski skoru III (PRISM III) hesaplandı. Bulgular: çalışmaya TBH'lı toplam 108 çocuk hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 74 ± 61 ay (yaklaşık 6.1 yıl) olup, yaş dağılımı 1 ila 215 ay arasında değişmektedir. Olguların 75'i (%69,4) erkekti ve 16 olgu ölümle sonuçlandı (mortalite oranı %14,8). TBH şiddetine göre sınıflandırmada; 46 hastada (%42,6) hafif 22 hastada (%20,4) orta ve 40 hastada (%37,0) ağır TBH olduğunu bulduk. Görüntülemede en sık bulgu olarak pnömosefali %55,6 (60/108) ve beyin ödemi %43,5 (47/108) saptadık.
Özet (Çeviri)
Objectives: Our primary aim was to examine the effects of early clinical, laboratory and radiologic findings, TBI severity and pediatric intensive care unit (PICU) treatments on the short- and long-term functional status of pediatric patients with traumatic brain injury (TBI) at discharge. Our secondary aim was to evaluate the relationship between PRISM III, ISS, PTS and GCS scores calculated at baseline evaluation and mortality. Materials and Methods: All pediatric patients aged 1 month-18 years with TBI who were followed up and treated in our Pediatric Intensive Care Unit between January 2019 and January 2025 were included in the study. Injury Severity Score (ISS) and pediatric trauma score (PTS) were calculated to determine the severity of trauma. GCS was used to determine the severity of TBI. The Glasgow Outcome Score (GOS) was used to determine functional status at the time of discharge, at the outpatient clinic control 1 month after discharge, and after discharge (at the time of study data collection) via videoconference or telephone. Pediatric risk of death score III (PRISM III) was calculated with the worst findings in the first 24 hours. Results: A total of 108 pediatric patients with TBI were included in the study. The mean age of the patients was 74 ± 61 months (approximately 6.1 years), with an age distribution ranging from 1 to 215 months. Seventy-five (69.4%) of the patients were male and 16 cases resulted in death (mortality rate 14.8%). In the classification according to TBI severity, we found that 46 patients (42.6%) had mild TBI, 22 patients (20.4%) had moderate TBI and 40 patients (37.0%) had severe TBI. The most common findings on imaging were pneumocephalus 55.6% (60/108) and cerebral edema 43.5% (47/108).