İlköğretim 4.sınıf öğrencilerinde futsal antrenmanlarının öğrencilerin kaba motor beceri gelişimlerine etkisi
The effects of futsal training on fourth grade primary school student's gross motor skill development
- Tez No: 733450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYBARS RECEP EYNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinde futsal antremanlarının kaba motor beceri gelişimleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubunu Afyonkarahisar İli Çobanlar İlçesi Zafer İlkokulunda okuyan ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinden olmak üzere toplam 40 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında deney ve kontrol grubuna kaba motor becerilerini ölçmek amacıyla TGMD-3 testi uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubundan elde edilen verilerin istatiksel olarak değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t-testi ve eşleştirilmiş örneklem t-testinden faydalanılmıştır ve anlamlılık düzeyi α=0.05 olarak kabul edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının; öntest-sontest, grupların sontestleri ve grupların sontest-öntest farkları arasında anlamlı düzeyde farklılık aranmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin çalışma grupları içindeki öntest-sontest ölçümleri arasında lokomotor beceriler, toplu beceriler ve kaba motor beceriler arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin, deney grubunun kontrol grubuna göre deney grubunun lehine kaba motor becerilerinde anlamlı bir farklılık bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of futsal training on gross motor skill development in primary school fourth grade students. The research group consists of 40 primary school fourth grade students studying at Zafer Primary School in Çobanlar District of Afyonkarahisar Province. Within the scope of the research, the TGMD-3 test was applied to the experimental and control groups to measure their gross motor skills. In the statistical evaluation of the data obtained from the experimental and control groups, independent sample t-test and paired sample t-test were used and the level of significance was accepted as α=0.05. Experimental and control groups; A significant difference was sought between the pretest-posttest, posttest of the groups, and the posttest-pretest differences of the groups. It was determined that there was a significant difference between locomotor skills, collective skills and gross motor skills among the pretest-posttest measurements of the students participating in the study. As a result of the research, it was determined that there was a significant difference in gross motor skills of the fourth grade students of the experimental group in favor of the experimental group compared to the control group.