Otel işletmelerinde hata ve hile önleme aracı olarak iç kontrol
Internal control: Faults and frauds prevention tool for hotel
- Tez No: 73347
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÇÖMLEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
DOKTORA TEZ OZU OTEL İŞLETMELERİNDE HATA VE HİLE ÖNLEME ARACI OLARAK İÇ KONTROL Murat Azaltun İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 1998 Danışman: Prof. Dr. Ferruh Çömlekçi Hata ve hileler otel işletmesinin amaçlarına ulaşmasını engelleyen riskler arasında yer alır. Otel yönetimi hata ve hilelerin azaltılacağı ortamın hazırlanmasından sorumludur. Otel yönetimi bu sorumluluğunu etkin bir iç kontrol sistemi kurup işleterek yerine getirebilir. Hata ve hilelerin sıfırlanması mümkün değilken, iç kontrolün etkinliği oranında hata ve hileler de en aza indirilmiş olacaktır. Tezimizde otel işletmelerinde hata ve hileleri en aza indirecek iç kontrolün nasıl kurulması ve çalıştırılması gerektiği ortaya konmuştur. Öncelikle literatür ağırlıklı hata ve hileler ile iç kontrol detaylı olarak açıklanmış ve otellerde karşılaşılacak hata ve hileler belirtilip iç kontrolün nasıl geliştirilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Otellerde iç kontrolün kurulma ve işletilmesini sistematik bir şekilde anlatabilmek için faaliyet döngüleri yaklaşımı kullanılmıştır. Oteldeki faaliyetlerin aksamadan yapılmasını sağlamak için, konuk hizmetleri döngüsü, gelir döngüsü, harcama döngüsü, bina yönetim döngüsü, stratejik planlama döngüsü ve raporlama döngüsü birlikte çalıştırılmalıdır. Her bir döngüdeki olması gereken iç kontrol politika ve prosedürleri ortaya konduktan sonra, bunun uygulamada nasıl yapıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin hızla büyüyen ve ilk otelcilik zinciri olan Dedeman Otelcilik A.Ş.'ne bağlı olan Dedeman İstanbul'da gözlem ve yüzyüze görüşme yöntemleri ile iç kontrol yerinde incelenmiş ve iç kontrolün hata ve hileleri azaltmadaki gücü ortaya konmuştur. İnsana özgü hata ve hile çeşitleri nasıl sınırlanamazsa, iç kontrolün de bir yeterlilik sınırı yoktur. Uygulamada iç kontrolün teknoloji destekli olarak sürekli geliştirildiği ve geliştirilmeye de devam edeceği görülmüştür. Ayrıca, oteldeki iç kontrolün etkinliğini artırdıkça, otelin ve yöneticilerin amaçlara ulaşma başarısı da yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Faults and frauds are the risks that prevent the hotel from reaching its purposes. Hotel management is responsible for preparing an environment in which faults and frauds are decreased. This responsibility can be fulfilled by developing and implementing an effective internal control. While it is impossible to create a fault and fraud free condition, in the case of effective internal control, faults and frauds will be minimized. In this study, the ways of developing and implementing the internal control by minimizing faults and frauds are demonstrated. Initially, faults and frauds and internal control, based on literature review, are explained in detail and then the ways of developing internal control are denoted according to faults and frauds which are faced at hotels. In order to explain the ways of developing and implementing internal control systematically, the aspect of operational cycles is used. In order to make operations effective in hotels, the cycles of guest services, revenue, expenditure, property operation, strategic planning and reporting must be worked together. After demonstrating internal control policies and procedures that should be included in each cycle, the application of this process is attempted to be diagnosed. The observation and face-to-face interview methods were used to examine the internal control in Dedeman Istanbul which is being affiliated by Dedeman Hotel Co. that founded the first hotel chain in Turkey and has been instituted rapidly; then the power of internal control minimizing faults and frauds in Dedeman Istanbul is denoted. How the human oriented faults and frauds cannot be controlled, internal control does not have an efficiency limitation as well. In the sector, it was seen that, internal control is constantly developing and will continue to develop by the support of technology. In addition, the more the effectiveness of internal control is, the higher the achivement of reaching the purposes of hotels and managers will be.