Atomik vanadyumun aşırı ince yapısının ve yeni enerji seviyelerinin laser spektroskopik olarak incelenmesi
Laser spectroscopic investigation of hyperfine structure and new energy levels of atomic vanadium
  1. Tez No: 733460
  2. Yazar: HASAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK KANAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, nötral vanadyum (V I) atomunun ince yapı enerji seviyelerinin bulunması ve bu yeni seviyelerin aşırı ince yapılarının deneysel olarak incelenmesidir. V elementinin, Fourier Transform (FT) spektroskopi yöntemi ile alınan spektrumundaki tanımlanamayan spektral çizgiler incelendi. Optogalvanik spektroskopi (OGS) ve Laser Uyarılmış Floresans (LIF) spektroskopi yöntemleri kullanılarak 3 tane çift pariteli yeni ince yapı enerji seviyesi ilk defa bu çalışmada bulundu. Bulunan yeni ince yapı enerji seviyelerinin deneysel manyetik dipol aşırı ince yapı sabitleri ilk defa bu çalışmada belirlendi. Ayrıca literatürde verilen bir tane manyetik dipol aşırı ince yapı sabitinin değeri revize edildi. Deneysel çalışmalar İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü bünyesinde bulunan Laser Spektroskopi Laboratuvar'ında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discover the fine structure energy levels of the neutral vanadium (VI) atom and to experimentally examine the hyperfine structures of these new levels. Unidentified spectral lines in the spectrum of V element taken by Fourier Transform (FT) spectroscopy method were examined. Three even parity new fine structure energy levels were found for the first time in this study using optogalvanic spectroscopy (OGS) and Laser-Induced Fluorescence (LIF) spectroscopy methods. The experimental magnetic dipole hyperfine structure constants of the new fine-structure energy levels found were determined for the first time in this study. In addition, the value of one magnetic dipole hyperfine structure constant given in the literature was revised. Experimental studies were carried out in the Laser Spectroscopy Laboratory within the Physics Department of the Science Faculty of Istanbul University.