Krom atığından vanadyum pentaoksitin ayrıştırılması
Separation of vanadium pentoxide from chromium waste
  1. Tez No: 733461
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gün geçtikçe dünyamızdaki yeraltı ve yerüstü kaynaklarının üretim alanlarında hızla tüketilmesi ve bunun sonucunda bazı hammaddelerin arzında sıkıntılar çıkması bilinen bir gerçektir. Üretimin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında, işlenen kimyasallar ve madenler hammaddelerin hem maliyetlerini arttırmakta hem de doğaya büyük zararlar vermektedir. Bunun sonucunda ülkeler atık yönetimi ile, geri dönüşüm projeleri ve sıfır atık felsefesi ile katma değer sağlayacak politikalar geliştirmektedir. Bu çalışmada içerisinde Si, Cr ve V elementlerinden oluşmuş bileşiklerin bulunduğu atıktan vanadyum pentaoksit saf olarak elde edilmiştir. Elde edilen bileşiğin analizlerinde FT-IR, XRD, SEM-EDS ve ICP-OES analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda atıktan elde edilen vanadyum pentaoksitin %99.4 saflıkta olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that the underground and surface resources in our world are being consumed rapidly in production areas, and as a result, there are problems in the supply of some raw materials. In today's world, where production is increasing day by day, processed chemicals and mines both increase the costs of raw materials and cause great damage to nature. As a result, countries develop policies that will provide added value with waste management, recycling projects and zero waste philosophy. In this study, pure vanadium pentoxide was obtained from the waste containing Si, Cr and V elements. In the analysis of the obtained compound, FT-IR, XRD, SEM-EDS and ICP-OES analyzes were performed. As a result of the analyzes made, it was determined that the vanadium pentoxide obtained from the waste was 99.4% pure.