Nötrosofik değerli nötrosofik kesin kümeler
Neutrosophic valued neutrosophic crisp sets
  1. Tez No: 733480
  2. Yazar: SİNAN İBRAHİM KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dört bölümden oluşan bu yüksek lisans tezinde nötrosofik kesin kümelerin bir genellemesi olarak nötrosofik değerli nötrosofik kesin kümeler tanımlandı. Giriş bölümü olan birinci bölümde bulanık küme, nötrosofik küme, nötrosofik kesin küme yapıları hakkında temel bilgiler verildi ve bu yapıların tarihçelerinden bahsedildi. Genel bilgilerin yer aldığı ikinci bölümde bulanık küme, sezgisel bulanık küme, nötrosofik küme, tek değerli nötrosofik küme ve nötrosofik kesin küme yapılarının tanımları verilerek örneklendirildi. Üçüncü bölümde nötrosofik değerli nötrosofik kesin küme yapısı ve tipleri tanımlanarak örneklendirmeler yapıldı. Nötrosofik değerli nötrosofik kesin kümeler üzerinde kapsama, tümleme, kesişim, birleşim, fark işlemi ve kartezyen çarpım gibi temel küme işlemleri tipleri ile birlikte tanımlandı ve örneklendirildi. Yine nötrosofik değerli nötrosofik kesin kümeler için tek kuvvet özelliği, değişme özelliği, birleşme özelliği ve De Morgan kuralları gibi teoremler elde edilerek ispatları verildi. Son bölümde ise tezde yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara yer verildi.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, which consists of four chapters, neutrosophic valued neutrosophic crisp sets are defined as a generalization of neutrosophic crisp sets. In the first chapter, which is the introduction, basic information about fuzzy set, neutrosophic set, and neutrosophic crisp set structures is given and the history of these structures is mentioned. In the second chapter, which contains general information, the definitions of fuzzy sets, intuitionistic fuzzy set, neutrosophic set, single valued neutrosophic set and the neutrosophic crisp set are exemplified. In the third chapter, neutrosophic valued neutrosophic crisp set structure and types are defined and examples are given. Neutrosophic valued neutrosophic crisp sets are described and exemplified along with the basic types of set operations such as inclusion, complement, intersection, union, difference and Cartesian product. Again, theorems such as single force property, commutative property, union property and De Morgan's rules for neutrosophic valued neutrosophic crisp sets are obtained and their proofs are given. In the last chapter, the results obtained from the studies carried out in the thesis are given.