Geçiş şartı ile verilmiş periyodik Sturm-Liouville probleminin prüfer analizi
Prüfer analysis of periodic Sturm-Liouville problem with transmission condition
- Tez No: 733488
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KABLAN, PROF. DR. MANAF MANAFLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sturm-Liouville probleminin özdeğerlerinin varlığını gösterebilmek için Prüfer dönüşümünü tercih eden birkaç çalışma literatürde mevcuttur. Biz de bu tez kapsamında öncelikle literatürde yer alan bu çalışmalar üzerinde durup, sonrasında ise geçiş şartına sahip periyodik katsayılı bir Sturm-Liouville problemini ele aldık. Bu problemi tercih etmemizin sebebi, daha evvel geçiş şartı ile verilmiş bir Sturm-Liouville probleminin spektral analizinin Prüfer dönüşümü yardımıyla ele alınmamış olmasıydı. Burada adı geçen geçiş şartı, seçtiğimiz problemin tanımlı olduğu aralığın bir iç süreksizlik noktasında verilir. Yapmış olduğumuz incelemeler sonucunda hedefimize ulaşıp, geçiş şartlı periyodik katsayılı bir Sturm-Liouville probleminin özdeğerlerinin varlığını Prüfer dönüşümü yardımı ile göstermiş olduk. Böylece, incelemiş olduğumuz bu analiz yönteminin aynı problem için literatürde yapılmış olan diğer analiz yöntemlerinden daha sade olduğu ve o yöntemlere göre daha az altyapı gerektirdiği de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
There are several studies in the literature that prefer the Prüfer transformation to show the existence of the eigenvalues of the Sturm-Liouville problem. Within the scope of this thesis, we first focused on these studies in the literature, and then discussed a periodic Sturm-Liouville problem with transmission condition. We chose this problem because the spectral analysis of a Sturm-Liouville problem with transmission condition has not been handled using the Prüfer transformation before. The transmission condition mentioned here is given at an inner discontinuity point of the interval where the problem we have chosen is defined. As a result of the investigations we have made, we have reached our goal and demonstrated the existence of the eigenvalues of a periodic Sturm-Liouville problem with transmission condition by Prüfer transformation. Thus, it has been revealed that this analysis method we have considered is simpler and requires less background than other methods in the literature for the same problem.