Teoride ve uygulamada istikrar politikaları ve Türkiye örneği
Stabilization policies in theory and application and Turkish case
- Tez No: 73350
- Danışmanlar: PROF. DR. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Türkiye çok partili siyasal rejime geçtiği 1950 yılından günümüze kadar kapsamlı olarak dört adet istikrar programı uygulamak zorunda kalmıştır. Ayrıca, çeşitli dönemlerde ekonomik konjonktüre bağlı ek istikrar önlemleri alınmış ve Türkiye'nin gündeminden istikrar programı uygulamaları hemen hemen hiç düşmemiştir. Türkiye, 20 yılı aşkın bir süredir yüksek enflasyon ve dış ticaret açıkları ile kanımızca süreklilik kazanan bir bunalım içerisinde yaşamaktadır. Bu açıdan araştırmada, ekonominin gündeminde sürekli yer tutan istikrar politikası uygulamaları öncelikle teorik bazda incelenilmiştir. Bu bağlamda, istikrar politikası uygulamalarına öncelikle ekonomik ekollerin bakış açısı ve uygulamaya yönelik önerileri ortaya konulmuş ve ayrıca uygulanan programların tipi incelenmiştir. Daha sonra örnek olarak seçilen dört Latin Amerika ülkesinde başarılı olan ve olmayan çeşitli uygulamalar ile Türkiye'nin 1958 yılından bugüne uyguladığı istikrar programı uygulamaları ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Son olarak Türkiye'nin sürekli istikrarsızlık içerisinde gelişimini sürdürmesine neden olan faktörler tek tek ele alınmış ve bunlara bağlı olarak çözüm önerileri sıralanmıştır. Böylece Türkiye için uygulanması bir zorunluluk olan istikrar programının çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Ayrıca istikrar programının Bütçe kanunu içerisinde uygulanabilirliği de yine son bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From 1950 when Türkiye started to apply a political regime to today, it has had to apply four comprehensive stabilization programmes furthermore extra stabilization precautions depending on economic conjuncture had been taken in some periods and stabilization programme applications have always existed. Türkiye has been living with high inflation rates, deficits of export trade and, according to our decision, in a depression gaining a continuous movement. For this reason the applications of stabilization policies continuosly taking place in economy have primarily been studied. In this stuation first the view of economy norms on the applications of stabilization policy and the suggestions on application have been considered and typesoft the programmes applied has been studied. Then successful and not successful applications and the stabilization programmes applied by Türkiye since 1958 has been studied in detail in four Latin American country chosen as examples. Lastly the factors causing the unbalanced development of Türkiye have been considered and according to them the suggestions of solution have been taken into account. Then the frame of the stabilization programme which is a liability which should be applied for Türkiye has been drawn. The applicability of stabilization programme in budget law been discussed in the last chapter.