Havaalanlarında fiyatlandırma açısından muhasebe bilgi sistemi
Accounting information system in regards to princing at airports
  1. Tez No: 73349
  2. Yazar: ERGÜN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET Bu çalışmada, havaalanlarında çeşitli yönetim kararlarında yararlanılacak muhasebe bilgilerinin elde edilebilmesi için gerekli muhasebe bilgi sistemi ve bu sistemden sağlanan bilgilerin, havaalanı hizmetlerinin fîyatlandırılmasında nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. Bu amaçla, önce ulaştırma sistemi içinde sivil havacılık faaliyetleri ve bu kapsamda havaalanları, işletme yönetimi bakış açısıyla, bir sistem olarak ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, havaalanlarında yönetim ve örgüt yapısı, yönetim bilgi sistemleri ve muhasebe bilgi sistemi genel hatlarıyla açıklanmıştır. Daha sonra, havaalanlarında muhasebe bilgi sistemi içinde maliyet muhasebesi alt sistemi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Havaalanlarında maliyet yapısı, giderler ve gelirler çeşitli yönleriyle ele alınarak, havaalanı hizmetlerinin fıiyatlandırılmasında hangi maliyet unsurlarının ne şekilde kullanılacağını gösteren yöntemler örneklerle açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, ülkemizdeki havaalanlarında uygulanan muhasebe sistemi ve fiyatlandırma kararlarında muhasebe bilgilerinden ne oranda yararlanıldığı araştırılmıştır. Türkiye'deki havaalanlarının tamamının devlet mülkiyetinde olduğu, tüm havalanlarına ait muhasebe işlemlerinin Tekdüzen Hesap Planına uygun olarak ve fıyatlandırma kararlarının tek merkezden (DHMİ Genel Müdürlüğü 'nce) ve genellikle muhasebe bilgileri dışında, çeşitli verilere dayanılarak yürütüldüğü sonucuna ulaşılmıştır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the necessary accounting information system used to obtain accounting information, which is utilized in various management decisions at airports, and how the information obtained from the is system can be used in pricing airport services are examined. In order to achieve this, and utilizing a management perspective, first the civil aviation activities and airports within the transportation system are presented as a system. To this extent, the general features of the management and organization structure, management information systems, and the accounting information system at airports are explained. Later, airports' cost accounting sub-system within the accounting information system is studied in detail. By taking cost structure, expenditures and revenues at airports into consideration, methods that illustrate which cost elements are used and how they are used in pricing airport services are explained using examples. In the last section of this study, it is research that at what rate accounting information is utilized in pricing decisions in regards to the accounting system applied at airports in our country. Since the airports in Turkey are under government ownership, the accounting processes of all airports are done within the limits of Uniform Chart of Accounting and pricing decisions are centralized at“State Airport Authority”(DHMI), a conclusion is reached that the accounting process is done using various data which is not based on accounting information. IV