Özel kurumlarda insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik eğitim etkinlikleri ve sorunlar
Educational activities and problems for human resource development in private institutions
- Tez No: 73351
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÖZEL KURUMLARDA İNSAN KAYNAKLARININ GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK EĞİTİM ETKİNLİKLERİ VE SORUNLAR Meral GÜVEN Eğitim Bilimleri (Eğitim Programları ve Öğretim) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1998 Danışman: Prof. Dr. Bekir Özer Kurumlarda insan kaynaklarının öneminin giderek artması ile birlikte kurumun sürekliliğini sağlamak için insan kaynaklarının geliştirilmesi gereksinmesi ortaya çıkmıştır. Bu gereksinmeden dolayı kurumlarda birtakım eğitim etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Türkiye'de özellikle özel kurumlarda insan kaynaklarını geliştirmeye yönelik eğitim etkinliklerine ötekilerden daha yoğun yer verilmektedir. İnsan kaynaklarını geliştirmeye yönelik eğitim etkinlikleri planlamaya, uygulamaya ve değerlendirmeye dayanan kapsamlı bir süreçtir. Bu nedenle, özel kurumlarda gerçekleştirilen eğitim etkinliklerinin etkililiğinden sözedebilmek için bu etkinliklerin değerlendirilmesine gerek vardır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki özel kurumlarda insan kaynaklarını geliştirmeye yönelik olarak yapılan eğitim etkinliklerini ve sorunları belirlemek ve değerlendirmektir. Bu araştırmada, Türkiye'deki 500 sanayi kuruluşu arasından yansız diziden eşit aralıklarla seçme yolu ile alınan 98 özel sanayi kuruluşu ile 32 özel bankadan oluşan 130kurum örnekleme alınmıştır. Bu kurumlardan araştırma anketine yanıt veren 74 imalat sanayi kuruluşu ile 14 bankacılık kuruluşu olmak üzere toplam 88 kurumdan toplanan veriler değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada istatistiksel teknik olarak sayısal dağılımlar için sayı ve yüzdelerden yararlanılmıştır. İstatistiksel çözümlemeler için bilgisayarda SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına dayalı olarak, Türkiye'deki özel kurumların önemli bir bölümünde insan kaynaklarını geliştirmeye yönelik eğitim etkinliklerinin yeterli düzeyde gerçekleştirildiği, ancak kurumların bir bölümünde insan kaynakları geliştirmeye yönelik eğitim etkinliklerinin başlangıç düzeyinde gerçekleştirilmesinden dolayı kimi sorunların yaşandığı, buna bağlı olarak da bu tür kurumlardaki eğitim etkinliklerinin yeterince etkili olamadığı yargısına ulaşılmıştır. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of the increase of human resource importance in institutions, the need of human resource development has gained importance for providing the continuity of institutions. Therefore, educational activities have been realized in institutions. In Turkey, educational activities for human resource development in private institutions are realized more intensively than public institutions. Educational activities for human resource devolopment are extensive process based on planning, practice and evaluation. Therefore, for the evaluation of the activities it is needed to remark efficiency of educational activities realized in private institutions. The purpose of the research is to determine and evaluate educational activities and their problems in private institutions in Turkey. In the research, the sample was obtained by random selection of 98 private industrial institutions and 32 private banks from a body of 500 institutions. The data which were gained from 74 manufactured institutions and 14 banking institutions were evaluated. In the research, data were analyzed by using frequency and percentage. Statistical Package for Social Sciences was used for the analysis of the data. Depending on the research findings the judgment indicated below was reached. Educational activities for human resource devolopment were realized sufficiently in most of the private institutions. However, some problems were determined in some of the institutions in which educational activities for human resource devolopment were realized at the beginning level. Therefore, it can be said that, in the institutions in which the problems occured educational activities are not efficient. IV