Yozgat'ta yaşayan aktif olarak bir spor dalıyla ilgilenen adölesanların pandemi dönemindeki beslenme alışkanlığı ve stres durum değişikliği
Investigation of nutritional habits and stress status changes of adolescents living in Yozgat and actively interested in a sport during the pandemic period
- Tez No: 733502
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA FATMA BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırmaya Yozgat'ta, 10-19 yaş aralığında olan 300 spor yapan ve 150 spor yapmayan gönüllü adölesan katılmıştır. Araştırmanın ana amacı pandemi öncesi, evde kalma ve yeni normal dönemlerde spor yapan ya da yapmayan adölesanların beslenme alışkanlıkları ve stres durum değişikliklerini belirlemektir. Kesitsel bir çalışma olan bu çalışmada katılımcılara demografik özellikler ve sağlık, beslenme, fiziksel aktivite durumla ilgili sorular ve STAI 1-2 testleri yüz yüze yöntem ile uygulanmıştır. Çalışmaya dâhil edilen adölesanların boy ve ağırlık değerleri, yaşa göre vücut ağırlığı z-skoru ve yaşa göre boy uzunluğu z-skoru değerlerine göre incelenmiştir. Z skorlarına göre spor yapan adölesanların %45,00'inin vücut ağırlığı >-1 SD -1 SD
Özet (Çeviri)
150 volunteer adolescents living in Yozgat, between the ages of 10-19, who do 300sports and do not do sports, participated in the study. The main purpose of the research is to determine the nutritional habits and stress status changes of adolescents who do or do not do sports before the pandemic, staying at home and in the new normal periods. In this crosssectional study, questions about demographic characteristics and health, nutrition, physical activity status and STAI 1-2 tests were administered to the participants by face-to-face method. The height and weight values of the adolescents included in the study were examined according to the z-score of body weight for age and height for age z-score. According to the Z scores, the body weight of 45.00% of the adolescents who do sports is in the range of >-1 SD -1 SD