Esnek çoklu kümeler ve esnek çoklu karar verme yöntemi
Soft multisets and a decision-making method in soft multisets
  1. Tez No: 733532
  2. Yazar: ŞEYDA KAYA PEZÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak, esnek kümeler, esnek matrisler ve bazı temel özellikleri verildi. Ardından, bulanık kümeler, bulanık esnek kümeler, bulanık esnek matrisler ve bazı temel özellikleri sunuldu. Üçüncü bölümde çoklu kümeler ve bazı temel özellikleri incelendi. Dördüncü bölümde esnek kümeler ile çoklu kümelerin bir hibrit versiyonu olan esnek çoklu küme kavramı çalışıldı. Beşinci bölümde iki esnek çoklu karar verme metodu önerildi ve COVID-19 aşısı sonrasında ortaya çıkan yan etkiler üzerine bir karar verme problemine uygulandı. Son olarak, devam çalışmaları ve burada verilen karar verme uygulaması tartışıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis provides the soft sets, soft matrices, and some of their basic properties. It then presents fuzzy sets, fuzzy soft sets, and fuzzy soft matrices. The third section examines multisets and some of their basic properties. The fourth section studies soft multisets being a hybrid version of soft sets and multisets. The fifth section proposes two soft multi decision-making methods and applies them to a decision-making problem on side effects that emerged after the COVID-19 vaccine. Finally, the present thesis discusses the proposed approach herein and the need for further research.