Genelleştirilmiş yamuksal kararsız bulanık sayıların kesim kümeleri ve çok kriterli karar verme problemlerine uygulamaları
Cut sets of generalized trapezoidal hesitant fuzzy numbers and their applications in multi-criteria decision-making problems
- Tez No: 957150
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN DELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gerçek dünya karar verme problemlerinde, belirsizlik ve karmaşıklık, karar vericilerin belirli bir üyelik fonksiyonuna göre kesin değerler atamasını çoğu zaman zorlaştırmaktadır. Bu tür zorlukların üstesinden gelmek için, genelleştirilmiş yamuksal kararsız bulanık sayılar (GYKB sayılar), reel sayı kümesindeki bir elemana birden fazla üyelik derecesi atayarak esnek bir modelleme imkanı sunmaktadır. Bu tezde öncelikle bulanık kümeler, bulanık sayılar, yamuksal bulanık çoklu sayılar, kararsız bulanık kümeler ve GYKB sayıların temel tanımları ve özellikleri sunulmuştur. Ayrıca, GYKB sayıların pratikte uygulanabilirliğini artırmak amacıyla, GYKB sayılar üzerine $\alpha$-kesim kümeleri, integral değer, değer ve belirsizlik gibi yeni kavramlar ileri sürülmüştür. Daha sonra, GYKB sayıların $\alpha$-kesim kümeleri, integral değerleri ve belirsizlik- leri esas alınarak yeni mesafe ölçümleri ve korelasyon katsayısı ölçümleri geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yeni mesafe ölçümleri ve korelasyon katsayısı ölçümleri istenilen bazı matematiksel özellikleri analiz edilmiştir. İlave olarak, klasik TOPSIS yöntemi altında GYKB sayıların geliştirilen uzaklık ve korelasyon ölçütlerini içeren iki yeni çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In real world decision-making problems, uncertainty and complexity often make it difficult for decision makers to assign precise values using a specific membership function. To handle such diffucults, generalized trapezoidal hesitant fuzzy numbers (GTHFNs) offer a flexible modeling framework by allowing multiple membership degrees to be associated with a single element in the real number set. This thesis first proposes the fundamental definitions and properties of fuzzy sets, fuzzy numbers, trapezoidal fuzzy multi-numbers, hesitant fuzzy sets, and GTHFNs. To enhance the practical applicability of GTHFNs, the study proposes novel constructs such as $\alpha$-cut sets, integral values, values, and ambiguity measures on GTHFN's. Then, new distance measures and correlation coefficient measures are developed based on the $\alpha$-cut sets, integral values, and ambiguity of GTHFNs. Some desired mathematical properties of these proposed the new distance measures and correlation coefficient measures are analyzed. Furthermore, two novel multi-criteria decision-making (MCDM) methods based on the new distance measures and correlation coefficient measures of GTHFNs are introduced under classical TOPSIS method. Finally, the effectiveness and applicability of the proposed methods are demonstrated through two application and the results support truth of the methods in decision-making problems that contain hesitant and uncertain.