Mesane tümörlerinde cd47 sinyal regülasyon proteininin immunohistokimyasal olarak boyanma şiddetinin tümörün evre ve histopatolojik özellikleriyle ilişkisi
The relationship of immunohistochemical staining of cd47 signal regulation protein in bladder tumors with stage and histopatological features of the tumor
  1. Tez No: 733537
  2. Yazar: MEHMET EMİN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ODABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Mesane Tümörlerinde CD47 Sinyal Regülasyon Proteininin İmmunohistokimyasal Olarak Boyanma Şiddetinin Tümörün Evre ve Histopatolojik Özellikleriyle İlişkisi Dr. Mehmet Emin Şirin Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Üroloji Kliniği AMAÇ: Dünyada her yıl yaklaşık 380,000 yeni mesane tümörü vakası ve mesane tümörüne bağlı yaklaşık 150,000 ölüm görülmektedir. Bu derece önemli bir tümörün tanı, takip ve tedavisinde yeni yaklaşımlar üzerine çalışmalar sürmektedir. Mesane tümörlerinde amaç hastalığı olabildiğince erken evrelerde tespit edip, tedavi etmektir. Ayrıca progresyonu öngörerek en uygun zamanda radikal cerrahi şansını kullanabilmektir. Bu sebeple biz de birçok kanser türünde gösterilmiş tümör hücre yüzey markırı olan CD47'nin, mesane tümörlerinde tümörün evresi ile olan ilişkisini araştırdık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Üroloji Kliniğinde Aralık 2011-Aralık 2013 tarihleri arasında TUR-M yapılmış 118 hasta, Aralık 2008-Aralık 2013 tarihleri arasında radikal sistektomi yapılmış 57 hasta olmak üzere toplam 175 hasta dahil edilmiştir. Spesmenlerde CD47 ile Boyanma değerlendirmesi; 0: Tümör hücrelerinde boyanma yok, 1+: Tümör hücrelerinde %35'ten az boyanma varlığı,2+: Tümör hücrelerinde %35-70 arası boyanma varlığı,3+: Tümör hücrelerinde %70'ten fazla boyanma varlığı, olmak üzere dört kategoride yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar histopatolojik özelliklerine göre gruplara ayrılarak CD47 ile boyanma düzeyleri karşılaştırıldı. Çalışmanın istatistiğinde ise mesane tümörünün histopatolojik özellikleri ile oluşturulan grupların CD47 ile boyanma derecelerinin ortalamaları arasında istatistiki olarak fark olmadığı hipotezi çift taraflı t test ve ANOVA ile test edildi. İstatistiki hipotezin reddedildiği durumlarda ise tek taraflı t test ile grupların CD47 ile boyanma ilişkilerinin yönü hipotezi test edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship of Immunohistochemical Staining Intensity of CD47 Signal Regulation Protein with Tumor Stage and Histopathological Characteristics in Bladder Tumors Dr. Mehmet Emin Şirin Türkiye Yuksek Ihtisas Education and Research Hospital Intraduction: There are approximately 380,000 cases of new bladder tumors and approximately 150,000 deaths from bladder tumors worldwide each year. Studies on new approaches in the diagnosis, follow-up and treatment of such an important tumor are ongoing. The aim of bladder tumors is to detect and treat the disease as early as possible. In addition, it is to use the chance of radical surgery at the most appropriate time by predicting the progression. For this reason, we investigated the relationship of CD47, a tumor cell surface marker that has been shown in many cancer types, with tumor stage in bladder tumors. Material and Method: A total of 175 patients, including 118 patients who underwent TUR-M between December 2011 and December 2013 in the Urology Clinic of Turkey Yüksek İhtisas Hospital and 57 patients who underwent radical cystectomy between December 2008 and December 2013, were included in the study. Staining Evaluation by CD47 in Specimens; 0: No staining in tumor cells, 1+: Presence of less than 35% staining in tumor cells, 2+: Presence of staining between 35-70% in tumor cells, 3+: Presence of more than 70% staining in tumor cells, done. The patients included in the study were divided into groups according to their histopathological features and their CD47 staining levels were compared. In the statistics of the study, the hypothesis that there was no statistical difference between the histopathological features of the bladder tumor and the mean CD47 staining degrees of the groups was tested by double-sided t-test and ANOVA. In cases where the statistical hypothesis was rejected, the hypothesis of the direction of the staining relationships of the groups with CD47 was tested with a one-sided t-test.