Yetişkinlerde ileri evre tibiotalar artroza eşlik eden orta düzey subtalar artroz varlığında uygulanan 2 farklı artrodez tekniğinin orta dönem fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 783187
  2. Yazar: KEMAL BERKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı subtalar eklemi K-L derecelendirme sistemine göre evre 2 olan ileri evre tibiotalar artrozlarda, yapılacak ayak bileği artrodezinde implant seçimini ve cerrahi tekniği karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2012-2019 yılları arasında opere edilen 35 hasta kontrol ve çalışma gruplarına ayrıldı. Çalışma grubu; subtalar ekleminde K-L derecelendirme sistemine göre evre 2 artrozu olan ve subtalar eklemi korunarak kanüllü vida ya da plak ile tibiotalar artrodez (TTA) yapılan 18 hastadan oluşmaktadır. Kontrol grubu ise retrograd çivi ile subtalar eklemleri feda edilerek tibiotalokalkaneal artrodez (TTKA) yapılan 17 hastadan oluşmaktadır. Bu iki grup son kontrollerinde kaynama oranları, kaynama süreleri, AOFAS skorları, Maryland ayak skorları, VAS skorları, SF-36 skorları, postoperatif komplikasyonlar, komşu eklemlerde artrit meydana gelme insidansları, süreleri ve artritin meydana geldiği eklemler açısından değerlendirildi. Ortalama takip süresi 6,86 yıldır. (Min 4 max 10) Bulgular: Hastaların son kontrollerinde çalışma grubundaki 18 hastanın 94.4%'inin, kontrol grubundaki 17 hastanın 94.1% 'inin tibiotalar eklemleri başarıyla kaynamıştır. İki grup arasında kaynama oranları açısından fark yoktur. (p=1) Çalışma grubundaki 18 hastanın son kontrollerinde ortalama AOFAS skoru 100 üzerinden 66.5 iken (min 46 max 75), kontrol grubundaki 17 hastanın 65.41(min 53 max 73) olarak tespit edilmiştir. İki grup arasında AOFAS skorları açısından istatistiksel olarak fark yoktur. p=(0,662). Çalışma grubundaki 18 hastanın ortalama Maryland ayak skoru, 100 üzerinden 79.44 iken (min 61 max 93), kontrol grubundaki 17 hastanın 79.94 (min 62 max 90) olarak tespit edilmiştir. İki grup arasında Maryland ayak skorları açısından fark yoktur. p=(0,856) Çalışma grubundaki 18 hastanın son kontrollerindeki nihai VAS skoru, ortalama 2,50 iken (min 2 max 5), kontrol grubundaki 17 hastanın ortalama 2,4118 (min 1 max 4) olarak tespit edilmiştir. İki grubun son kontrollerindeki nihai VAS skorları açısından aralarında fark yoktur. p=(0, 732) Çalışma grubundaki 18 hastanın 38.8% 'inin komşu eklemlerinde artrit ilerlemişken, kontrol grubundaki 17 hastanın 41.17%'sinde artrit ilerlemiştir. Komşu eklem artritinin en az bir sonraki evreye ilerleyebilmesi için ortalama geçen süresi viii çalışma grubunda 71.8 ay bulunmuş iken, kontrol grubunda 89.7 ay olarak tespit edilmiştir. Bu parametre açısından iki grup arasında fark yoktur. (P= 0.102) Sonuç: Yetişkinlerde K-L derecelendirme sistemine göre subtalar ekleminde evre 2 artroz olan ileri evre tibiotalar artrozlu hastalarda, retrograd çivileme ile yapılacak tibiotalokalkaneal artrodez (TTKA) tibiotalar artrodeze (TTA) tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the implant selection and surgical technique for ankle arthrodesis in advanced stage tibiotalar arthrosis whose subtalar joint is stage 2 according to the K-L grading system. Matherial and Method: In our study, 35 patients who were operated between 2012 and 2019 were divided into control and study groups. Working group; It consists of 18 patients with stage 2 arthrosis in the subtalar joint according to the K-L grading system and who underwent tibiotalar arthrodesis (TTA) using cannulated screws or plates without sacrificing the subtalar joint. The control group consisted of 17 patients who underwent tibiotalocalcaneal arthrodesis (TTKA) by sacrificing their subtalar joints with a retrograde nail. These two groups were evaluated in terms of union rates, union times, AOFAS scores, Maryland foot scores, VAS scores, SF-36 scores, postoperative complications, incidence and duration of arthritis in adjacent joints, and joints in which arthritis occurred at the last follow-up. The mean follow-up was 6.86 years. (Min 4 max 10) Results: At the last follow-up of the patients, 88.8% of 18 patients in the study group and 94.4% of 17 patients in the control group successfully fused the tibiotalar joints. There is no difference between the two groups in terms of union rates. (p=1) In the last control of 18 patients in the study group, the mean AOFAS score was 66.5 out of 100 (min 46 max 75), while it was 65.41 (min 53 max 73) in 17 patients in the control group. There is no statistical difference between the two groups in terms of AOFAS scores. p=(0.662) While the mean Maryland foot score of 18 patients in the study group was 79.44 out of 100 (min 61 max 93), it was determined as 79.94 (min 62 max 90) in 17 patients in the control group. There was no difference in Maryland foot scores between the two groups. p=(0.856) While the mean final VAS score in the last control of 18 patients in the study group was 2.50 (min 2 max 5), it was determined as 2,4118 (min 1 max 4) in 17 patients in the control group. There was no difference between the two groups in terms of the final VAS scores at the last follow-up. p=(0, 732) x Arthritis progressed in adjacent joints in 38.8% of 18 patients in the study group, compared to 41.17% of 17 patients in the control group. While the mean time taken for adjacent joint arthritis to progress to at least the next stage was 71.8 months in the study group, it was 89.7 months in the control group. There is no difference between the two groups in terms of this parameter. (P=0.102) Conclusion: According to the K-L grading system in adults, in patients with advanced stage tibiotalar arthrosis with stage 2 arthrosis of the subtalar joint, tibiotalocalcaneal arthrodesis (TTKA) with retrograde nailing may be preferred to tibiotalar arthrodesis (TTA).