Kan kültüründen izole edilen metisiline duyarlı staphylococcus aureus (MSSA) ve metisiline dirençli staphylococcus aureus (MRSA) suşlarının vankomisine direnç profilinin tespiti
Determination of vancomycin resistance profile of methicillin-sensitive staphylococcus aureus (MSSA) and methicillin-resistant staphylococcus aureus (MRSA) strains isolated from blood culture
- Tez No: 733586
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Yapmış olduğumuz çalışmanın amacı kan kültürlerrinen izole edilen metisilin duyarlı S. aureus (MSSA) ve metisilin dirençli S. aureus (MRSA) suşlarının vankomisin direnç profil tespitini yapmak olarak belirlenmiştir. Materyal ve Metot: 2018 Ocak-2021 Aralık tarihleri arasında gönderilmiş olan kan kültüründen izole edilmiş 544 stafilokok suşlarının geçmişe yönelik metisin duyarlılığı ve dirençliliği yoğun bakım ünitelerine ve polikliniklere, hastanın cinsiyetine, yaş dağıımına ve yıllara göre incelenerek yorumlandı. Elde edilen kan kültürü örnekleri öncelikle %5 koyun kanlı agara yapılmış olan ekimler sonucunda 37°C'de 18-24 saatlik inkübasyon oldu.. Burada klasik mikrobiyolojik yöntemler sonucunda S. aureus tanımlandı. Antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi için tam otomatize olan VITEK® 2 Compact (bioMérieux, Marcy l'Etoile, Fransa) kullanıldı. Bulgular: Bu retrospektif çalışma kan kültüründe izole edilmiş 544 S.aureus hasta verileri üzerinden çalışılmıştır. MSSA görülen hastalar analiz edildiğinde %44'nün Yoğun Bakım Ünitesinde, %25.2'nin Dahili Kliniklerde, %2,7'nin de Cerrahi Klinikler'de tedavi gördüğü belirlendi. Kan kültüründe izole edilmiş olan MSSA'lı hastaların yıllara göre dağılımı incelendiğinde 2018 yılında %25,2, 2019 yılında %32, 2020 yılında %20,2 ve 2021 yılında ise %22,6 olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya alınan kan kültüründe izole edilmiş olan MRSA görülen hastalar analiz edildiğinde %51.5 Yoğun Bakım Ünitelerinden, %33.5 Dahili Kliniklerden, %2.4 Cerrahi Klinklerinde tedavi gördüğü belirlendi. Kan kültüründe izole edilmiş olan MRSA'lı hastaların yıllara göre dağılımı incelendiğinde %23,3'ü 2018 yılında, %18,9'u 2019 yılında, %30,6'sı 2020 yılında ve %27,2'si 2021 yılında belirlendi. Yapılan araştırma sonucunda %61,7 (n=338) metisilin duyarlı S. aureus (MSSA) ve %37,9 (n=206) metisilin dirençli S. aureus (MRSA) üremesi olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na 2018-2021 tarihleri arasında MSSA üremesi olan hastalarda vaankomisin direnci görülmedi. 119 MSSA ve MRSA suşları vankomisin antibiyotiğine göre değerlendirildiğinde %98.3 duyarlı, %1.7 dirençli tespit edildi.
Özet (Çeviri)
(MRSA) Strains Isolated from Blood Cultures Aim: The aim of our study was to determine the vancomycin resistance profile of methicillin-susceptible Staphylococcus aureus (MSSA) and methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) strains isolated from blood cultures. A fully automated microbiology device VITEK 2 Compact was used to determine antibiotic susceptibility. Results: When the patients with methicillin-resistant MSSA isolated in the blood culture participating in the study were analyzed, it was determined that %44 were treated in the Intensive Care Unit, %25.2 in Internal Clinics, and 2.7% in Surgical Clinics. . When the distribution of patients with MSSA isolated in blood culture is analyzed by years, %25.2 in 2018, %32 in 2019, %20.1 in 2020 and %22.6 in 2021 had MSSA. When the patients with MRSA isolated in the blood culture participating in the study were analyzed, it was determined that %51.5 were treated in the Intensive Care Unit, %33.5 in the Internal Clinics, and %2.4 in the Surgical Clinics. When the distribution of patients with methicillin-susceptible MRSA isolated in blood culture is examined, it is %23.3 in 2018, %18.9 in 2019, %30.6 in 2020 and %27.2 in 2021. It was determined that a patient with MSSA was seen. As a result of the examination performed on the samples, it was determined that 62.7% (n=338) methicillin-susceptible S. aureus (MSSA) and 37.9% (n=206) methicillin-resistant S. aureus (MRSA) growth. It was understood that is was mastly seen in the pediatric clinic(Neonatal intensive care) Neonotology %19.4 among the intensive care units Conclusion: No vancomycin resistance for years was observed in patients with MSSA. When vancomycin resistance was examined in patients with MRSA growth, it was determined that it was in %0.14 in 2020 and %0.17 in 2021.