Yetiştirme yurdu öğrencilerinin akademik başarısızlık nedenlerine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
The ideas of teachers and students for the reasons of academical failure of orphanage students
  1. Tez No: 73359
  2. Yazar: TAYFUR BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu araştırmada, yetiştirme yurdu öğrencilerinin akademik başarısızlık nedenleri yetiştirme yurdunda çalışan öğretmen ve yetiştirme yurdu öğrencilerinin görüşlerine dayalı olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma 1996 - 1997 öğretim yılında, evrene alınan 7 yetiştirme yurdundaki 129 kız-erkek öğrenci ve 37 yurt öğretmeninin yargısal verilerinin değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Kütahya ve Afyon illerindeki yetiştirme yurtlarında görev yapan öğretmenler ve bu yurtlarda kalan öğrencilerin görüşleriyle sınırlıdır. Araştırma, tarama modelindedir. Verilerin toplanmasında ortak soruları içeren öğretmen ve öğrencilere yönelik iki aynı anket formundan yararlanılmıştır. Veri toplama araçları, ilgili alanyazın taraması ve uzman görüşlerinden yararlanılarak, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Anketler; 1) Kişisel Bilgiler, 2) Yetiştirme Yurdu Öğrencile rinin Akademik Başarısızlık Nedenlerine İlişkin Öğretmen ve Öğrenci Görüşleri, olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Verilerin analizinde frekans, yüzde ve x2 (kay kare) tekniğinden yararlanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak.05 alınmıştır. Yapılan yapılan bu araştırmayla şu sonuçlara varılmıştır: 1. Yetiştirme Yurdu öğrencilerinin Akademik Başarısızlık nedenleri, öğretmen ve öğrencilere göre farklı değerlendirilmiştir. 2. Yetiştirme yurdu öğrencilerinin akademik başarısızlık nedenlerinin daha çok kişisel kaynaklı olduğu sonucuna varılmıştır. 3. Yetiştirme yurdu öğrencilerinin akademik başarısızlık nedenlerinin, yurtta kalan öğrencilerin cinsiyetine, öğrenim gördüğü okul düzeyine ve yurtta kaldıkları süreye göre pek çok değişken açısından farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research the reasons of academical failure of orphanage students were tried to be shown according to the ideas of teachers working in the orphanages and orphanage students themselves. The research was realized by evaluating 129 male-female students and 37 teachers judgements in the 7 orphanages taken in to the population in 1996-1997 education year. The research is limited by the ideas of teachers and students in Eskişehir, Bilecik, Bursa, Kütahya and Afyon orphanages. The research is of survey model. Two questionaire forms were used to obtain the ideas of students and teachers The questionaire forms were developed by the reseacher through library research and expert views. The questionaire forms are of two sections, 1.) Personal information 2.) The ideas of teachers and students for the reasons of academical failure of orphanage students. In the analysis of the data, frequency, percentage and x (Chi square) technics were used and the significance level was considered as.05. The following results were derived after the analysis of the data: 1. The teachers and students have different ideas about the reasons of academical failure orphanage students. 2. The result that the reason of academical failure for orphanage students is of personal origin has been reached. 3. It has been seen that the reasons of academical failures of students do not show a difference according to the sex, level of the school and the duration they stayed in the orphanage.