Türkiye-AT Gümrük Birliği sürecinin Türk dış ticareti üzerindeki etkileri
Turkish-European Community Customs Union effects to Turkish foreign trade
- Tez No: 73360
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HOŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Bilgi ve iletişim teknolojileri, Dünyamızı küçültürken Ulusal devletler yerine, uluslararası düzeyde bütünleşen ekonomik topluluk ve kutuplaşmaları beraberinde getirmiştir. Zira, dünya ülkeleri hızla ekonomik bütünleşmeye doğru gitmekte ve bütün ülkelerin bölgesel özellikteki bir topluluğa üye olduğu veya üyelik için çaba sarfettiği görülmektedir. Türkiye'nin çeşitli ekonomik bütünleşme alternatifleri arasında, Avrupa Topluluğunu tercih etmesi en rasyonel seçim olmuştur. Türkiye'nin Dünya' nın en gelişmiş ülkelerinin toplandığı bu bölgesel gelişme grubuna Tam üye olmak amacıyla 31 Temmuz 1959 yılından beri çaba göstermektedir. Bu birleşme sürecinin Türk dış ticaretini etkilemesi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Türkiye- AT ilişkilerinde, Türkiye, Katma Protokol' le hedeflenen Gümrük Birliği'nin gerçekleştirilmesi ve üçüncü ülkelere karşı OGT'ni benimsemesi amacıyla 1971 yılından itibaren üstlendiği yükümlülükleri 6 Mart 1995 tarihinde somutlaşan Gümrük Birliği'nin 1 Oak 1996 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesiyle yerine getirmiştir. Gümrük Birliği'nin gerçekleşme sürecinde Türkiye-AT ilişkilerinin dış ticaretimiz üzerinde oluşturduğu statik ve dinamik etkilerin boyutlarını belirlemek ve bu etkileri ölçmek amacıyla modeller oluşturulmuş ve etkilerin hangi yönde olabileceği analiz edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, 1 Ocak 1996 tarihinde uygulanmaya başlanan Gümrük Birliği'nin rasyonel bir seçim olup olmadığı, oluşturduğumuz AT dışı ticaret blokları ile yapılacak bir serbest ticaret bölgesi anlaşmasının Gümrük Birliği' ne nazaran daha iyi bir ekonomik alternatif olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While knowledge and communication technologies are making our word smaller, they have brought poles being apart and economical communities unifying in international Level istead of national governments.Because word's goverments proceed econoical unifying rapidly and it has been observed that all these countries are dready members or trying to be members of the comminty which has the same regional speciality. It has been the most rational selection for Turkey to prefer joining to the European Community to any other unifying alternatives. Turkey has been trying to be a complete member of this regional developed Community which includes the most developed countries of the word since 31 st of September 1959. This unifying period's effects on Turkish forcing trade are the subject of this thesis. In the relationship between Turkey and EC, Turkey has performed its responsibilities, which were aimed in the addition protocol for performing Customs Union and defining PCT to the third countries since 1971 and Customs Union become clear on 6 th of March 1995 was in force on 1 st of Jonuary 1996. Patterns have been made to measure and define the dimensions of the both statick and dinamic effects on Turkish foreing trade have been analised so that the effects would be in which direction during the period of performing Customs Union, with the relation ship between Turkey and European Community. Separately, it has been tried to see if the Customs Union is a rational selection and the foreing trade with free trade block out of EC would be an economical alternative for Turkey in the comprison with customs union agreement since the beginning l'st of January 1996.