Doğalgaz ile elektrik enerjisi üretimi ve ekonomik analiz
Electricity production from natural gas and economic analysis
  1. Tez No: 733595
  2. Yazar: KÜBRA GÜL DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artmasıyla enerji tüketimi artmaktadır. Dünya üzerinde bulunan doğal enerji kaynaklarının kısıtlı olması nedeniyle günümüzde olmasa bile gelecekte büyük bir soruna yol açması öngörülmektedir. Bu nedenle enerji ihtiyacının kontrolsüz bir şekilde kullanılmasından ziyade verimli, çevresel etkileri az ve maliyeti ülke ekonomisini etkilemeyecek şekilde olan enerji kaynaklarının kullanılması önem kazanmaktadır. Kombine çevrim santralleri de bu santrallerden biridir. Diğer santrallere göre çevreye daha az oranda CO salınımı yapmaktadır. Elde edilen yüksek verim ve maliyet açısından ilk sıralarda tercih edilmektedir. Bu çalışmada, mevcut bir kombine çevrim santralinde doğalgazdan elektrik üretim aşamaları, santral elemanları incelenmiştir. Ayrıca santralin kurulum maliyeti, yakıt tüketimi, elektrik üretim maliyeti gibi ekonomik analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid increase in the world population, energy consumption is increasing. Due to the limited natural energy resources in the world, it is predicted that it will cause a big problem in the future, if not today. For this reason, it is important to use energy resources that are efficient, have low environmental impacts and cost in a way that does not affect the country's economy, rather than the uncontrolled use of energy needs. Combined cycle power plants are one of these power plants. It emits less CO to the environment compared to other power plants. It is preferred in the first place in terms of high efficiency and cost. In this study, the stages of electricity generation from natural gas in an existing combined cycle power plant, the power plant elements were investigated. In addition, economic analyzes such as the installation cost of the power plant, fuel consumption, electricity generation cost were made.