Elektrik üretim işletmelerinde ürün birim maliyetinin hesaplanması ve TEAŞ Yatağan Termik Santrali'ne uygulanması
The Calculation of production cost for per unit in power plants and its application in Yatağan TEAŞ coal-burning power plant
- Tez No: 63533
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS TEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Dünyada ve özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde enerji sorunu güncelliğini ve önemini korumaktadır. Enerji üretim sektörü, bütün endüstriye enerji sağlayan bir sektördür ve enerji üretim maliyetlerinin minimizasyonu günümüzde büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü, gelişmiş ülkelerde elektriğin kwh. fiyatı, gelişmekte olan ülkelerdekine nazaran daha düşüktür. Bu durum, ekonomik yönden gelişmekte olan ülkeler aleyhine haksız rekabet ortamı yaratmaktadır. Elektrik enerjisi, termik santrallerde ve hidrolik santrallerde üretilmektedir. Termik santraller grubuna kömür-linyit, doğalgaz, nükleer, fuel-oil ve jeotermal santraller girmektedir. Bu santrallerin teknolojileri birbirlerinden farklı olduğu için, elektrik enerjisi üretim biçimi ve üretilen enerjinin üretim maliyetleri de birbirinden farklı olmaktadır. İşletmelerdeki üretim koşulları, o işletmede birim maliyetlerin hesaplama biçimini etkileyen bir faktördür. Her işletmenin üretim tekniğine göre birim maliyetler, sipariş maliyet yöntemi veya safha maliyet yöntemine göre hesaplanır. İncelediğimiz TEAŞ Yatağan Termik Santrali'nde tek tip ürün üretilmektedir. Bu ürün, stoklama olanağı bulunmayan elektriktir. Santralde elektrik üretimi, aynı hammaddelerin birbirini izleyen üretim süreçlerinde işlem görmesi sonucu elde edilmektedir. Dolayısıyla, bu işletmede uygulanan üretim tekniğinin bir gereği olarak safha maliyet yöntemi uygulanmaktadır. Santralde üretilen elektriğin kwh. cinsinden maliyeti hesaplanırken, her döneme (aya) ilişkin toplam maliyetler belirlenmekte ve bu maliyetler, dönemin net üretimine bölünerek elektriğin kwh. maliyeti hesaplanmaktadır. Yatağan Termik Santrali'nin 1995 yılına ait birim üretim maliyetleri dönemsel olarak hesaplanmış ve bu tutarlar“düşük- yüksek hacimler yöntemi”ne göre hesapladığımız tahmini tutarlar ile karşılaştırılarak ortaya çıkan farklar analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The question of energy maintains its current importance especially in the developing countries and all over the world. Energy production sector is a sector which provides energy for the whole industry and the minimization of energy production cost has great importance at present. Because the price for per kwh in developed countries is relatively cleap in comparison with the developing countiries. This fact causes an unfair competition aganist the developing countiries Energy is produced by either cool-burning power plant or hydro electric plants. Power plants may be categorized as coal burning, natural gas, nuclear, fuel-oil and geo-thermal plants. As the technology of these plants is different from each other, their production costs and types can differ in many ways. The condition of production in the plants are factors which affect the way of calculating the cost of per unit. Unit cost of every plant is calculated according to the job order cost method or process costing. In our study just one type of product is produced by Yatağan TEAS coal-burning power plant. This product is electricity which can not be stored. Energy production in the plant is obtained as a result of successive processing of the same raw material. Therefore, phase cost method is applied as a condition of production technique used in the plant. In the calculation of the energy in the form of kwh, produced by the plant when determining the annual cost of electricity as kwh, the monthly total costs are calculated and these costs are divided into net production of the term, so per kwh of electricity is obtained. In the study the per unit production costs belonging to 1995 were calculated according to the terms. These result have been compered with the predicted costs calculated according to low-high volume method, and then the differences have been analysed.