Türkiye'de enerji sektörünün gelişimi ve elektrik üretiminde nükleer, ithal kömür, doğalgaz santrallerinin ekonomik yönden karşılaştırılmaları
- Tez No: 55076
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜLAL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
TÜRKİYE'DE ENERJİ SEKTÖRÜ' NUN GELİŞİMİ VE ELEKTRİK ÜRETİMİNDE NÜKLEER, İTHAL KÖMÜR, DO?ALGAZ SANTRALLARI'NIN EKONOMİK YÖNDEN KARŞILAŞTIRILMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Güngör BOZKURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat - 1996 ÖZ Bu tez çalışmasında kısaca, Türkiye Enerji Sektörünün Gelişimi ve Nükleer, İthal Kömür, Doğalgaz Santrallarınm uzun dönemde (1996-2010) mukayesesi yapılmıştır. Ülkemiz, genel enerji ve elektrik enerjisi tüketimleri açısından dünya ortalamasının oldukça gerisinde yer almaktadır. Bugün hızla artan nüfusumuza karşı yerli kaynaklarımızın, 2000 li yıllarda aynı şekilde hızla artan enerji talebimizi karşılıyamıyacağı görülmektedir. Dolay isi ile enerji talebimizi ithal kaynaklardan karşılamak durumundayız. Diğer taraftan ekonomik açıdan bakıldığı zaman, ithal kömür, doğalgaz ve nükleer santrallardan üretilen enerjinin birim üretim maliyetleri, mevcut yakıt fiyatları gözönüne alındığında, birbirinden önemli farklılıklar göstermemektedir. Fakat yakıtlar için alınacak makul düzeydeki eskalasyon oranları, rekabette, nükleer santralları fosil kaynaklı santrallara göre daha avantajlı duruma getirmektedir.
Özet (Çeviri)
THE DEVELOPMENT OF ENERGY SECTOR IN TURKEY and ECONOMIC COMPARISION OF NUCLEAR, COAL and NATURAL GAS POWER PLANTS IN ELECTICITY SECTOR (M.Sc. Thesis) Güngör BOZKURT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February - 1996 ABSTRACT This thesis investigates briefly the Development of Turkish Energy Sector and Comparision of Nuclear, Imported Coal and Natural Gas Power Plants in long term period (1996-2010). In Turkey, the consumption of energy as a whole and electric energy in particular is much less than the world average. The current rate of increase in population of Turkey and its corresponding rapid increase in energy consumption will lead to the depletion of domestic sources of energy by the year 2000. Beyond that, imported resources are needed to meet energy demands. On the economic side, the unit electric energy cost from imported coal, natural gas and nuclear are not significantly different when favourable price conditions are assumed for fuels. However, with moderate escalation of fuel prices, both nuclear and fossil, the competitiveness of nuclear power generation becomes clear. 11