Tren aks tekerlek grubu sökme takma ekipmanı yapısal tasarımı ve prototip imalatı
Structural design and prototype manufacturing of train axle wheel group disassembly assembly equipment
- Tez No: 733611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİMCAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada raylı taşıma sistemlerinde kullanılan metro, hafif raylı ve tramvay araçlarının bakım, arıza durumlarında tekerlek bandajı değişim işleminin daha kısa sürede gerçekleştirilebilmesi, çalışanların iş güvenliğini iyileştirirken, sağlık risklerinin en aza indirilmesi hedeflenerek hidrolik tahrikli bir tren aks grubu sökme ekipmanı tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Tasarımını ve imalatı yapılan ekipman; ikisi hareketli üç koldan oluşan tekerlek kavraması, hareketli iki koldan oluşan aks kutusu kavrayıcı, aks tepesine basacak bir metal kafa, pres ile sökme işlemini sağlayacak bir hidrolik piston, bu pistonu çalıştıracak bir hidrolik motor ve bütün sistemi taşıyan tekerlekli bir şasiden oluşmuştur. Ekipman, sökülmesi düşünülen tekerlek grubu bileşenlerinin dikey hareketi elektrikli yükseklik ayarlı aks mengenesi ile yapılacağından, sabit yükseklikte ve insan gücü ile hareket ettirilen tekerlekli bir şasi üzerine monte edilmiştir. Sistem hareket kabiliyeti sunabilen elektrikli kumanda panelinden kontrol edilmektedir. Yapılan analizler neticesinde, aparatın planlanan fonksiyonel hareketleri gerçekleştirebildiği, aks kutusu ve tekerlek bandajı söküm işlemlerini sorunsuz yerine getirebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a hydraulically driven train axle assembly disassembly equipment was designed and manufactured with the aim of minimizing the health risks while improving the occupational safety of the employees and performing the maintenance of the metro, light rail and tram vehicles used in the rail transport systems in a shorter time. The equipment which designed and manufactured consists of a wheel clutch consisting of three movable arms, two movable arms with a metal head to press on the top of the axle, a hydraulic piston to provide the disassembly process with a press, a hydraulic motor to operate this piston and a wheeled chassis carrying the whole system. The equipment is mounted on a wheeled chassis with fixed height which moved with manpower, the vertical movement of the wheel group components that are intended to be disassembled will be made with an electrical height adjustable axle vise. The system is controlled by an electrical control panel that can provide mobility.As a result of the analyzes made, it has been seen that the apparatus can perform the planned functional movements and the removal of the axle box and wheel bandage without any problems.