Antral psodokisti olan hastalarda endoskopi ve dekompresyon tekniklerinin sinüs lifting işlemine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of endoscopy and decompression techniques on sinus lifting in patients with antral psodocyst
- Tez No: 733610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Giriş-Amaç: Uzun süreli dişsizliklerde sıklıkla maksiller posterior bölgedeki kretlerde atrofi ve maksiller sinüste sarkmalar görülmektedir. Bu bölgelerin kemik yetersizliklerinin giderilebilmesi için çeşitli kret agumentasyon teknikleri ve sinüs lifting işlemleri yapılmaktadır. Sinüs içinde görülen kistik yapılardan olan antral psödokistler işlem öncesi göz önünde bulundurulması gereken patolojiler arasında yer alır. Bu çalışmada amaç antral psödokisti olan hastalarda kistin endoskobik yöntemle enükleasyonu ve dekompresyonu sonrası yapılan sinüslifting işleminin kontrol grubuyla karşılaştırılması ve postoperatif 10.gün,6.ayda greft materyalinde meydana gelen rezorpsiyonun konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kontrolünde ölçülmesi hedeflenmektedir. Mataryal-Metod: Sinüs lifting uygulaması lateral pencere tekniğiyle 60 kişilik hasta grubuna uygulanmıştır. Bunlardan 45' inde antral psödokist bulunmaktadır. Diğer 15 tanesi ise sağlıklı maksiller sinüse sahiptir. 1.grup kontrol, 2.grup antral psödokisti olan ve kiste müdahale edilmeyen, 3.grup kistin dekomprese edildiği, 4.grup ise kistin endoskobik yöntemle alındığı çalışma grubudur. Tüm gruplara sinüs lifting işlemi yapılmıştır. Tüm operasyonlarda %100 allojenik kemik grefti kullanılmıştır. Maksiller sinüsteki greft hacmi operayon sonrası 10.gün ve 6.ay da alınan tomografi taramasıyla değerlendirilmiştir. Greftteki rezorpsiyonun 3 boyutlu değerlendirilmesi bilgisayar programı ile yapılmıştır. Sonuç: Cerrahi operasyonlardan sonra 10.gün ve 6 ay daki tomografi ölçümlerine göre greft hacmindeki azalma sırasıyla 1.grup %12.60, 2. grup %32.80, 3. grup %24.73, 4.grup %12.40 dir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Atrophy of the crests in the posterior maxillary region and pneumatization in the maxillary sinus are often seen in prolonged edentulism. Various agumentation techniques and sinus lifting procedures are performed in order to overcome the bone deficiencies of these regions. Antral pseudocysts, which are among the cystic structures seen in the sinus, are among the pathologies that should be considered before the procedure. The aim of this study is to compare the sinuslifting procedure performed after endoscopic enucleation and decompression of the cyst with the control group in patients with antral pseudocyst, and to measure the resorption of the graft material on the postoperative 10th day and 6th month under the control of cone beam computed tomography. Materials and Methods: Sinus lifting application was applied to a patient group of 60 people with the lateral window technique. 45 of these have antral pseudocysts. The other 15 have healthy maxillary sinuses. The first group is the control group, the second group is the study group with antralpsedocysts and the cyst is not intervened, the third group is the decompressed cyst, and the 4th group is the study group in which the cyst was removed by endoscopic method. Sinus lifting was applied to all groups. 100% allogeneic bone graft was used in all operations. The graft volume in the maxillary sinus was evaluated with a tomography scan taken on the 10th day and 6th month after the operation. 3D evaluation of the resorption in the graft was made with a computer program. Results: According to the tomography evaluations on the 10th day and 6 months after surgical operations, the resorption rate in graft volume was 12.60% in 1. group, 32.80% in 2. group, 24.73% in group 3, and 12.40% in group 4, respectively.