Fizyoterapistlerin iş doyumu düzeyleri ile iş güvenliği algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between physiotherapists' levels of job satisfaction and perceptions of occupational safety
- Tez No: 733612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ENSARİ ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Fizyoterapistler mesleki yaşamları boyunca yüksek fiziksel strese maruz kalan sağlık profesyonelleridir. Özellikle yoğun ekipman kullanımı ve hastalarla birebir fiziksel temas içerisinde bulunmaları gibi özellikleriyle fizyoterapistlik mesleği iş güvenliği açısından incelenmesi gereken meslek grupları arasında yer almaktadır. Çalışmanın amacı fizyoterapistlerin iş güvenliği algıları ile iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada katılımcılara anket dağıtılarak demografik veriler, İş Güvenliği Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği soruları yardımıyla veriler elde edilip sonuçları yorumlanmış, ikinci aşamada ise REBA ve RULA ergonomik risk analizi yöntemleri kullanılarak fizyoterapistlerin risk skorları tespit edilmiştir. Çalışma fizyoterapistlik mesleğinin ergonomik açıdan çok riskli olduğunu göstermiştir. Ek olarak fizyoterapistlik mesleğinde iş yeri memnuniyetini ve iş doyumunu etkileyen temel unsurun gelir düzeyleri olduğu anlaşılmış, iş sağlığı ve güvenliği algılarının memnuniyet seviyeleri ile korelasyonu incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç ortaya çıkarmadığı görülmüştür. Bunların yanında elde edilen risk analizi sonuçlarına göre fizyoterapistlerin iş güvenliği çerçevesinde yüksek risk grubunda bulunduğu ve mesleki müdahaleleri sırasında iyileştirmelerde bulunulmasının gerekliliği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Physiotherapists are health professionals who are exposed to high physical stress throughout their professional lives. The physiotherapist profession is among the occupational groups that should be examined in terms of occupational safety, especially with its features such as intensive use of equipment and being in close physical contact with patients. The aim of the study is to examine the relationship between physiotherapists' perceptions of job security and job satisfaction. The research consists of two stages. In the first stage, participants fulfilled the questionnaire that includes demographic data, occupational safety scale, and Minnesota job satisfaction scale, and in the second stage, the risk scores of physiotherapists were evaluated by using REBA and RULA ergonomic risk analysis methods. The study showed that the physiotherapy profession is very risky in terms of ergonomics. In addition, it was understood that the main factor affecting workplace satisfaction and job satisfaction in the physiotherapy profession was income levels. When the correlation of occupational health and safety perceptions with satisfaction levels was examined, it was seen that there was no statistical significance. In addition, according to the results of the risk analysis, it has been suggested that physiotherapists are in the high-risk group within the framework of occupational safety and improvements should be made during their professional interventions.