Beslenme ve diyet danışmanlığına başvuran bireylerin duygusal yeme davranışı, depresyon durumu ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişki
The relationship between emotional eating behavior, depression status and anthropometric measurements of individuals refering to nutrition and diet counseling
  1. Tez No: 733613
  2. Yazar: ŞEYMANUR BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, İstanbul'da özel bir beslenme ve diyet danışmanlığına başvuran 18 – 65 yaş arası 62 kadın, 18 erkek olmak üzere toplam 80 yetişkin katılımcının duygusal yeme davranışı, depresyon durumu ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin saptaması amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Katılımcıların, demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçüm bilgilerini içeren anket formu, Üç Faktörlü Yeme Anketi (TFEQ-R21), Duygusal İştah Anketi, Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kayıtları değerlendirilmiştir. Anketler yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılmıştır. Yaş ortalaması 35,10±12,37 yıldır. Beden kütle indeksi (BKİ) dağılımına göre kadınların %27,4'ü obez kategorinde yer alırken, erkeklerin ise %44,4'ü obez kategorisinde yer almaktadır. TFEQ-R21 puanı ile antropometrik ölçümler arasındaki ilişkiye bakıldığında, ağırlık, bel çevresi, bel kalça oranı (BKO), BKİ ve vücut yağ miktarı ile arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the relationship between emotional eating behavior, depression status and anthropometric measurements of a total of 80 adult participants, 62 women and 18 men, aged 18-65 years, who applied to a special nutrition and diet consultancy in Istanbul. Participants; A questionnaire containing demographic characteristics, nutritional habits, anthropometric measurement information, Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R21), Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ), Beck Depression Inventory (BDI) and retrospective 24-hour food consumption records were evaluated. Questionnaires were conducted by face-to-face interview method. The mean age is 35,10±12,37 years. According to body mass index (BMI) distribution, 27,4% of women are in the obese category, while 44,4% of men are in the obese category. When the relationship between TFEQ-R21 score and anthropometric measurements was examined, it was determined that there was a significant relationship between weight, waist circumference, waist-hip ratio, BMI and body fat amount.