Subklinik romatizmal kalp hastalığı bulunan çocuklarda, kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi ve gizli miyokardiyal etkilenmenin gerilme ve gerilme hızı ekokardiyografi ile gösterilmesi
Evaluation of cardiac functions and display of occult myocardial impact by strain and strain rate echocardiography in children withsubclinic rheumatic heart disease
  1. Tez No: 733620
  2. Yazar: HÜSEYİN ILGIN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Romatizmal kalp hastalığı (RKH), gelişmekte olan ülkelerde, edinilmiş kalp hastalığının en yaygın nedenidir ve hala ciddi bir halk sağlığı sorunudur. RKH gelişimi, kardiyak tutulumu olan akut romatizmal ateş (ARA) atağından kaynaklanır. Bununla birlikte, RKH vakalarının neredeyse %50'sinde karditin sessiz ilerlemesi nedeniyle ARA öyküsü yoktur ve subklinik (latent) RKH olarak adlandırılır. Bu olgularda, karditin sessiz seyretmesi, tipik semptomların olmayışı ve kardiyak fonksiyonları değerlendirmek için kullanılan klasik ekokardiyografik ölçümlerin normal sınırlarda bulunabilmesi yeni ekokardiyografik metodlara ve parametrelere gereksinim göstermiştir.Çalışmamızın amacı, subklinik RKH tespit edilen çocuklarda, kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi ve gizli miyokardiyal etkilenmeyi değerlendirmede, gerilme ve gerilme hızı ekokardiyografinin önemini göstermektir. Materyal ve Metot: Kardiyovasküler yönden asemptomatik olan ve ARA öyküsü bulunmayan ancak farklı nedenlerle yapılan ekokardiyografik incelemede, Dünya Kalp Federasyonu kılavuzuna göre kesin veya olası romatizmal kapak hastalığı tespit edilen 22 hasta ve 20 sağlıklı çocuk çalışma grubunu oluşturdu. Hasta ve kontrol grubunun yaş ortalamaları sırasıyla 14,1±2,7 yıl ve 13,7±2,3 yıl idi. Hastaların sol ventrikül bölgesel miyokard fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla doku Doppler ekokardiyografi (DDE) ve“strain ve strain rate”ekokardiyografik parametreleri kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Bulgular: İki grup arasında ejeksiyon fraksyonu ve kısalma fraksiyonu arasında istatiksel anlamlı anlamlı farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Rheumatic heart disease (RHD) is the most common cause of acquired heart disease in developing countries and remains a serious public health problem. The development of RHD results from an attack of acute rheumatic fever (ARA) with cardiac involvement. However, almost 50% of RHD cases do not have a history of ARF due to silent progression of carditis and are termed subclinical (latent) RHD. In these cases, the silent course of carditis, the absence of typical symptoms, and the normal range of classical echocardiographic measurements used to evaluate cardiac functions required new echocardiographic methods and parameters. The aim of our study is to show the importance of strain and strain rate echocardiography in the evaluation of cardiac functions and occult myocardial involvement in children with subclinical RHD. Materials and Methods: The study group consisted of 24 patients with asymptomatic cardiovascular and no history of ARF, but with definite or probable rheumatic valve disease according to the World Heart Federation guideline in the echocardiographic examination performed for different reasons, and 22 healthy children. The mean ages of the patient and control groups were 14.1±2.7 years and 13.9±2.3 years, respectively. In order to evaluate the left ventricular regional myocardial functions of the patients, tissue Doppler echocardiography (DDE) and“strain and strain rate”echocardiographic parameters were compared with the control group. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of ejection fraction and shortening fraction.