Türkiye hastanelerinde toplam kalite yönetimi anlayışının gelişimi ve özel bir hastanede uygulamadan bir örnek
Development of total quality management perception in Turkish hospital and a sample application at a private health care center
- Tez No: 73362
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Türkiye'de kamu hastanelerinde Cumhuriyet döneminden günümüze değin süren sağlık bakım, teşhis ve tedavi hizmetleriyle hastane yönetim ve organizasyonunda kendine özgü bir yapılaşma vardır. Ülke çapında oldukça yaygın, örgüt yapısına sahip kamu hastanelerimiz için, kalite ve verimliliği artırmada yardımcı olacak ortak bir hastane yönetim modeli oluşturmak faydalı olacaktır. Bu modeli oluşturmada kolaylık sağlayacak bir unsurun da nüfusu hızla artan toplumda yenilik, teknolojik ilerleme ve kolaylıklardan yararlanmak isteyen halkın artık yetersiz kalmış her türlü hizmet ve üretime tepkisi, çağa ayak uydurma arayışları ve bunun için koşulları zorlamaya çalışması olduğu söylenebilir. Ülkemizde sayıları hızla artan özel hastanelerin yanısıra kökleşmiş kurum hastanelerimizin de bu anlamda yönetim biçim ve anlayışlarını yeni koşullara göre güncelleştirme gereği ortaya çıkmıştır. Modern işletme yönetimi modelleri, hastane finansmanı, kalite yönetimi, Avrupa standartlarına erişim gibi vazgeçilemez birtakım konuların, güncelliği içerisinde hastane yönetimi uzmanlarınca, her yönüyle ele alınması gerekmektedir. Akademik ve bilimsel çevrelerde, tüm kamu ve özel çalışma çevrelerinde, konuya geniş önem verilmektedir.Bu tezde, yukarıda önemi vurgulanan Türkiye hastanelerinde Toplam Kalite Yönetimi anlayışının gelişimi incelenmiş ve özel bir hastane olan Bayındır Tıp Merkezindeki uygulamadan bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Starting from the early republic period,Turkish republic hospitals have a unique health-care, diagnosis and treatment organization structure. Forming of a simple hospital management model to improve quality and efficiency of the nation-wide organized public hospitals would be very advantageous. We have a growing population with people who have a rection to the insufficient health care service and production with the desire of modern technological comfort and a wish to catch the up-to-date achievements in these institutions. These are important motivations to form the hospital management model. A need for updating the management methods and philosophy according to the new requirements has become apparent for ever increasing private hospitals as well as the early established government hospitals. The modern management methods, hospital financing, quality management, attaining the European standarts and similar essential subjects should be considered by the hospital management professionals within the actuality of the events. This topic gains high attention by the academical and scientific people, governmental organizations and private work groups. In this thesis, a research regarding“Total Quality Management (TQM) In Public and Private Hospitals, Quality Improvement and ApplicationOpportunities of the Related Techniques”that had been indicated above has been performed. As examples, the applications in“Medical Center of Bayındır”, which can be thought of as TQM applications are investigated.