A Study on three basic prepositions in English in terms of error analysis
İngilizce'deki üç temel edat üzerine hata analizi bağlamında bir çalışma
- Tez No: 73363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA ÜLSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışma İngiliz Dili Öğretimi Bölümü'nde eğitim gören Türk öğrencilerin İngilizcedeki üç temel edat; at, in, ve on'un kullanımında yaptıkları hataları bulmak üzere düzenlenmiştir. Bu amaçla Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Öğretimi Bölümü öğrencilerinden oluşan iki grup hazırlanmıştır. Elli kişilik bir grup, birinci sınıf öğrencilerini, elli kişilik diğer grup, dördüncü sınıf öğrencilerini içermektedir. Çalışma, sırasıyla, veri toplamak için gerekli materyalleri oluşturma, hazırlanan materyaller aracılığıyla bu üç edatın denekler tarafından kullanılmalarını sağlama, toplanan veriyi analiz etme, ve sonuçları açıklama aşamalarından oluşmaktadır. Veri toplamak için oluşturulan materyaller, yönlendirilmiş kompozisyon, boşluk doldurma testi ve çeviri testidir. Öğrencilerin testleri cevaplamasıyla toplanan veri, yüzde sistemine göre hesaplanmıştır. Çalışma, öğrencilerin bu edatların kullanımında yaptıkları yanlışların olası nedenlerinin hata analizi bağlanımda yorumlanmasıyla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted in order to find out the errors in the use of three basic prepositions in English, namely at, in, and on, by Turkish students who have been educated in English Language Teaching Department. In order to reach this aim, two groups consisted of students at Uludağ University, Education Faculty, English Language Teaching Department, were prepared. The first group was formed with fifty first year students, and the second group was formed with fifty fourth year students. The study was designed with the phases of preparing the necessary material in order to collect data, making the subjects use these three prepositions via the materials prepared, analysing the gathered data, and explaining the results, in the stated order. The materials formed in order to collect data were guided composition, cloze test, and translation test. Data formed with the subjects' having answered the questions was evaluated by using percentage system. The study was concluded with commenting on the possible reasons for the errors in the use of these prepositions in terms of error analysis.