Üretim, stok, satış durumuna göre işletme performansı
The Performance of corporation according to production stoct, sale
- Tez No: 73361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Çağdaş yönetim anlayışının gelişimiyle birlikte, performans yönetimi kavramı da gelişmiştir. İşletme yönetiminin temel görevi, örgütün amaçlarını ve görevlerini mümkün olabilecek en iyi ve en başarılı düzeyde gerçekleştirmektir. Bu anlayışla işletme performansının ölçüm ve denetiminde kullanılan yaklaşımlar da örgütün tamamına yönelik olarak sistem yaklaşımı çerçevesinde oluşturulmaktadır. Bu araştırmanın ilk bölümünde performans kavramı, performans yönetimi ve performans boyutları anlatılmıştır. İkinci bölümde ise performans ölçüm ve denetim sistemlerinin tanıtılması ve performans ölçümlerinde izlenmesi önerilen bir yaklaşım ele alınmıştır. Üçüncü bölümde önerilen yaklaşımda bu araştırma için seçilen üç anahtar alan olan üretim, stok ve satış yönetimi konuları ile bu alanların performans göstergeleri incelenmiştir. Son bölümde ise Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş.'de yapılan uygulama çalışması ve değerlendirme sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the contemporary management comprehension imporovement, performance management concept is developed. Main function of corporation management is to realize the goals and functions of organizations in the best level. The approaches that are used for the measure and check of corportion performance are constituted in the frame of system approach. In the first part of this research, performance, concept, management of performance and dimensions of performance are told. In the second part there's an interview for the measurement and checking of performance and the approach for the measurement of performance is shown. In the third part the three keys are choosen for this research; production, stock and management sale. Also the charts of performance of those subjects are placed. In the last part, the study of application and analysis of values for Eti Gıda Sanayi and Ticaret A.Ş. are shown.