Hipertansiyonun kalp atım hızı değişkenliği üzerine olan etkisi
The effect of hypertension on heart rate variability
  1. Tez No: 733621
  2. Yazar: SIRLI BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UMUT SOMUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Kalp damar hastalıkları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en önemli ölüm nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Kalp damar hastalıklarında birçok risk faktörü olmakla birlikte, risk faktörleri olmayan hastalarda da kardiyovasküler hastalıkların gözlenmesi nedeniyle yeni risk faktörlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan birçok araştırmada kardiyovasküler hastalığı olanlarda kalp hızı değişkenliğinin (KHD) mortalite ve morbidite ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Bizim çalışmamızdaki amaç yeni tanı konulmuş hipertansiyonun (HT) KHD üzerine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvuran ve araştırmayı kabul eden 50 tane yeni tanı konulmuş hipertansiyon hastası, 40 tane de kontrol grubu olmak üzere toplamda 90 kişi dahil edildi. Çalışma populasyonunun 10 dakikalık elektrokardiyografi kaydı alınarak kalp hızı değişkenlik parametreleri incelendi. HT evreleri ve sol ventrikül hipertrofisi (SVH) varlığına göre gruplar oluşturularak KHD karşılaştırıldı. Bulgular: HT hastalarında sistolik kan basıncı (SKB) (158. 3±11. 3 vs. 117. 3±11.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Cardiovascular diseases continue to be one of the most important causes of death in developed and developing countries. Although there are many risk factors in cardiovascular diseases, new risk factors are needed because cardiovascular diseases are observed in patients without risk factors. Many studies have shown that heart rate variability (HRV) is associated with mortality and morbidity in patients with cardiovascular disease. The aim of our study is to investigate the effect of newly diagnosed hypertension (HT) on HRV. Materials and Methods: A total of 90 people, including 50 newly diagnosed hypertension patients and 40 control group, who applied to the cardiology outpatient clinic of Zonguldak Bülent Ecevit University, Health Practice and Research Hospital were included in the study. HRV parameters were examined with 10-minute electrocardiographic recording. HRV was compared by forming groups according to HT stages and the presence of left ventricular hypertrophy (LVH). Results: Systolic blood pressure (SBP) (158. 3±11. 3 vs. 117. 3±11.