Koronavirüs pandemisi sürecinde bedensel engelli bireyler ve bakım verenlerinin fiziksel aktivite katılımları ile yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigation of physical activity participation and quality of life of physically disabled individuals and carecarers during the coronavirus pandemic process
- Tez No: 733622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR NAZ GÜRŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş-Amaç: Tüm dünyada hareketsiz bir yaşama sebep olan Koronavirüs pandemisi süreci bedensel engelli bireylerin sağlık kuruluşlarına katılımlarını da kısıtlamıştır. Çalışmamızın amacı pandemi sürecinde bedensel engelli bireyler ve tipik gelişim gösteren bireyler ile bakım verenlerinin fiziksel aktivite ve yaşam kalitelerini karşılaştırmak ve bu gruplarda fiziksel aktivite yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal-Metod: Çalışmamıza bedensel engelli (n=32) ve tipik gelişim gösteren (n=32) bireyler ile bakım verenleri (n=64) olmak üzere toplam 128 kişi dahil edildi. Bedensel engelli ve tipik gelişim gösteren bireylerin fiziksel aktivite katılımları, Çocukluk ve Ergenlik Fiziksel Aktivite Biçimleri Anketi; yaşam kaliteleri, Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği, bakım verenlerin fiziksel altivite katılımları, Aktivite Günlüğü, Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği Kısa Formu, Cooper anketi; yaşam kaliteleri, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği; bakım yükleri Zarit Bakım Yük Ölçeği ile değerlendirildi. İstatistiksel analizler için SPSS version 21.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction- Aim: The coronavirus pandemic process, which causes a sedentary life all over the world, has also limited the participation of physically disabled individuals in health institutions. The aim of our study is to compare the physical activity and quality of life of physically disabled individuals and individuals with typical development and their caregivers during the pandemic process and to examine the relationship between physical activity quality of life in these groups. Material- Method: A total of 128 people, including physically disabled (n=32) and typically developing (n=32) individuals and their caregivers (n=64), were included in our study. Physical activity participation of individuals with physical disabilities and typical development, Childhood and Adolescence Physical Activity Forms Questionnaire; quality of life, Children's Quality of Life Scale, caregivers' participation in physical activity, Activity Diary, International Physical Activity Scale Short Form, Cooper questionnaire; quality of life, SF-36 Quality of Life Scale; care burdens were evaluated with the Zarit Care Burden Scale. SPSS version 21.0 program was used for statistical analysis.