Havalimanlarında enerji taşıyıcısı olarak hidrojen tedarik zinciri senaryoları ve analizleri
Hydrogen supply chain scenarios and analysis as an energy carrier in airports
  1. Tez No: 733643
  2. Yazar: HURŞİT DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ULUDAĞ, PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Energy, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde ulaşım sektörünün içinde önemli bir yer edinen havacılık endüstrisi birincil enerji kaynağı olarak sürdürülemez ve çevre zararı yüksek olan fosil temelli yakıtlar kullanmaktadır. Fosil temelli yakıtlar sürdürülebilir bir ekonomiyi sürdürülemez hale getirmektedir. Havacılık endüstrisi enerji ve çevre ile ilgili sorunlarını çözmek için sürdürülebilir havacılık yakıtlarına yönelmişlerdir. Bu yakıtların arasında en umut verici yakıt hidrojendir. Hidrojen çevre dostu, temiz ve farklı kaynaklardan elde dilen bir yakıttır. Ancak havacılık endüstrisinde hidrojenin enerji taşıyıcısı olarak kullanımı birtakım zorluklar getirmektedir. Bu zorluklar da önemli bir yer edinen hidrojenin yakıt olarak günümüzde havacılık endüstrisinde kullanılan kerosen gibi bir tedarik zincirinin olmamasıdır. Tedarik zincirinin içinde hidrojenin üretimi, sıvılaştırılması, taşınması, depolanması ve dağıtımı alt bölümlerini bulunmaktadır. Bu çalışmada havalimanı hidrojen tedarik zinciri alt bölümleri için farklı senaryolar oluşturulmuştur. Oluşturulan hidrojen tedarik zinciri senaryoları çevre, maliyet, sürdürülebilirlik, fizibilite, emniyet açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aviation industry, which plays an important role in today's transportation industry, relies on unsustainable and environmentally harmful fossil-based fuels as its primary energy source. To solve there own energy and environmental problems, the aviation industry has turned to sustainable aviation fuels. Hydrogen, out of all of these fuels, it seems to be the most promising. Hydrogen is a nonpolluting, clean fuel that can be obtained from a variety of sources. The use of hydrogen as an energy carrier in the aviation industry, however, poses some challenges. The lack of a supply chain for hydrogen, which is used in the aviation industry today, is a significant factor in these difficulties. Within the supply chain, there are divisions for hydrogen production, liquefaction, transportation, storage, and distribution. Different scenarios for airport hydrogen supply chain subdivisions were formed in this study. The scenarios for hydrogen supply chains were evaluated in terms of the environment, cost, sustainability, feasibility, and safety.