Havalimanlarında enerji tüketimine bağlı çevresel etkilerin incelenmesi: yolcu başına oluşan çevresel etki için önerme
Investigation of energy consumption based environmental sustainability in airports: a suggestion for environmental effects per passenger
  1. Tez No: 479968
  2. Yazar: ALPER DALKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ, DOÇ. DR. MEHMET ZİYA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Sivil Havacılık, Çevre Mühendisliği, Energy, Civil Aviation, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, havaalanlarında enerji tüketimine bağlı çevresel sürdürülebilirlik için yöntemsel bir yaklaşım geliştirmiştir. Geliştirilen yöntem havaalanı yerleşkesindeki enerji tüketiminin çevresel etkilerini anlaşılabilir bir yol ile hesaplamaya çalışmış ve“Methodology and Determinations for Airport Sustainability”(MDAS – Havaalanı Sürdürülebilirliği için Tanımlar ve Yöntem) şeklinde isimlendirilmiştir. MDAS Yöntemi havalimanındaki enerji odaklarını uçaklar, yer hizmetleri, terminal binaları ve diğer binalar olmak üzere dört kümeye, uçak hareketlerine bağlı ve günlük tüketime bağlı olarak iki gruba ayırır. Uçak hareketleri, uçağın aldığı hizmetler ve uçağın hareketi ile kullanılan enerjiyi kapsamakta iken, günlük enerji tüketimi yerleşke içerisindeki terminal binaları ile diğer binalar ile ifade edilir. Yöntem, yolcu, uçak ve günlük işletim gibi büyüklükleri kullanarak anahtar gösterge değerleri tanımlamaktadır. Bu yöntem, çalışma içinde dört küme ile belirlenmiş olan uçak ve havaalanı için çevresel etkilerinin hesaplanması ve anlaşılması için bir başlama noktasıdır. Bununla birlikte, çalışma dışı tutulmuş genel ve askeri havacılık ile yolcuların havalimanına ulaşımları gibi önemli boyutlar da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the present study is to develope a methodological approach for environmental sustainability with respect to energy consumption for airports. The Methodology developed in this study termed as Methodology and Determinations for Airport Sustainability (MDAS) attempts to provide a way to understand and to calculate environmental impacts of energy consumption around airport campuses. The MDAS divides energy consumption across the airport campus in four clusters i.e. aircrafts, apron, terminal buildings and ancillary buildings along two dimensions such as aircraft movement and daily consumptions. Aircraft movements cover energy consumption by the aircraft as it moves and the energy used by apron services to support aircraft operations whereas daily consumption of energy is centered around the consumption of energy by the terminal building and the ancillary buildings on the airport campus. The methodology identifies passengers, aircrafts and day of operation as the key indicators to calculate energy consumption. This methodology is just a starting point toward understanding and measuring the environmental impacts of airports and airplanes along the four clusters identified in this study. However, there are other important dimensions such as passenger means of accessing the airport, private and military aircraft movements that were not included in this methodology.