Havaalanlarında enerji verimliliği
Energy efficiency at airports
- Tez No: 790619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KEKEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünya üzerindeki enerji ihtiyacı sürekli olarak artmaktadır. Üstelik dünyadaki enerji ihtiyacının büyük bir kısmı da hala fosil yakıtlarla sağlanmaktadır. Buna bağlı olarak, küresel ısınma her gün daha kötüye gitmekte, çevre kirliliği artmakta ve su kaynakları azalmaktadır. Bu sebeple dünyada sürdürülebilirliğin arttırılması ve fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması çok önemlidir. Enerjinin verimli kullanılması ile hem kirliliğin azaltılması hem de var olan enerjinin ihtiyaçlarının karşılanma oranının artması bu bağlamda gereklidir. Yüksek karbondioksit salınımına sahip havacılık endüstrisinin de bu duruma uyum sağlaması gerekmektedir. Bu sebeple bu çalışmada havalimanlarında sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği alanında yol gösterici olan yeşil sertifikasyonlar incelenmiş ve karbon salınımının azaltılması ve artan enerji ihtiyacının karşılanabilmesi çerçevesinde havalimanlarında yenilenebilir enerji kullanımının bu sertifikasyonlardaki yeri bir vaka analizi ile incelenmiştir. Çalışma çerçevesinde havalimanlarında yansıma gibi risklerin de değerlendirilmesi ile güneş enerjisi kullanımının havalimanlarında verimli ve uygulanabilir olduğu gösterilmiştir. Çalışmada, yeşil sertifikaların zaman içerisinde gelişen teknoloji ve artan ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli olarak geliştiği ve sertifikaların gerekliliklerini yerine getirmenin zorlayıcılığının gün geçtikçe arttığı görülmüştür. Diğer paramtreler ile beraber yenilenebilir enerji alanında da yeşil sertifikalarda gerekliliklerin arttığı görülmüş, ancak gerekliliklerin sağlanabilmesi için verilen alternatif yolların da arttığı görülmüştür. Bu çerçevede havalimanlarında yeşil sertifikasyonların takip edilmesinin çeşitli avantajları olduğu ve yenilenebilir enerji uygulamalarının havalimanlarında yeşil sertifikasyon gerekliliklerinin sağlanması konusunda kullanışlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The world's energy needs are constantly increasing. Moreover, a large part of the world's energy needs are still provided by fossil fuels. Accordingly, global warming is getting worse every day, environmental pollution is increasing and water resources are decreasing. For this reason, it is very important to increase sustainability in the world and to use renewable energy sources instead of fossil fuels. In this context, it is necessary to reduce pollution and increase the efficient use of energy. The aviation industry, which has high carbon dioxide emissions, also needs to adapt to this situation. Therefore, green certifications, which provide guidance for sustainability and energy efficiency, are examined with a case study within the framework of reducing carbon emissions and meeting the increasing energy demand using renewable energy at airports. It is seen after evaluating the risks like glint and that use of solar energy is efficient and applicable at airports. Green certificates are constantly evolving in line with the developing technology and increasing needs over time, and the difficulty of fulfilling the requirements of the certificates is increasing day by day. Along with other parameters, requirements for renewable energy usage at green certificates have increased, but alternative ways to meet the requirements, too, have also increased. In this context, green certification applications at airports have several advantages and renewable energy applications prove useful at meeting green certification requirements at airports.