Arithmetic-geometric operators on trapezoidal fuzzy multi numbers and their application to decision making problems
Yamuksal bulanık çoklu sayılar üzerinde aritmetik-geometrik operatörler ve karar verme problemlerine uygulanması
  1. Tez No: 733645
  2. Yazar: DAVUT KESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN DELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yamuksal bulanık çoklu sayılar (YBÇ-sayılar) karar verme sürecinde yer alan ve birçok potansiyel değere sahip alternatiflerin seçiminde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu bağlamda, yamuksal bulanık çoklu sayılarla (YBÇ-sayılar) verilmiş olan çok kriterli karar verme problemlerinin çözümünü araştırmak için dört tane metot öne sürdük. Bu sebeple yamuksal bulanık çoklu bilgiyi toplamak için YBÇ-Bonferroni aritmetik ortalama operatorü, YBÇ-Bonferroni geometrik ortalama operatorü, geometrik Heronian ortalama operatörü ve YBÇ-Bonferroni harmonik ortalama operatorü ismi verilen 4 metot geliştirdik. Daha sonra bu metotların özelliklerini ve özel durumlarını inceledik. Ayrıca YBÇ bağla- mında verilen çok kriterli karar verme problemleri için yaklaşımlar geliştirdik ve YBÇ bağlamında YBÇ-Bonferroni aritmetik ortalama, YBÇ-Bonferroni geometrik ortalama, YBÇ-geometrik Heronian ortalama ve YBÇ-Bonferroni harmonik ortalama operatörlerine dayalı olarak geliştirdiğimiz metotları çok kriterli karar verme problemlerine uyguladık. Daha sonra yaklaşımların pratikliğini göstermek için dört tane örnek verdik. Son olarak öne sürdüğümüz metotlarla var olan metotları kıyaslamak için bir karşılaştırma tablosu sunduk.
Özet (Çeviri)
Trapezoidal fuzzy multi numbers (TFM-numbers) are commonly used while taking decision among many potential values for the choices over alternatives in the decision-making process. For this in the thesis study, we will propose four methods to investigate solution of the multiple attribute decision making problems given with TFM-numbers. Therefore, we will develop TFM-Bonferroni arithmetic mean operator, TFM-Bonferroni geometric mean operator, geometric Heronian mean operator and TFM-Bonferroni harmonic mean operator to aggregate TFM information. Then, we will analyze their properties and discuss their specific cases. Also, we will introduce approaches for multiple attribute decision making in the context of TFM environments and we will apply the introduced approaches based on the TFM-Bonferroni arithmetic mean operator, TFM-Bonferroni geometric mean operator, geometric Heronian mean operator and TFM-Bonferroni harmo- nic mean operator under TFM environments to solve the multi-attribute decision making problems. Then, we will give four useful examples to show practicality of the approaches. In the end, we will present a comparison table to compare the proposed approaches with existing methods.