Adana koşullarında ekim zamanlarının pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin performansı üzerine etkisi
Effects of planting dates on performance of cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties under Adana conditions
  1. Tez No: 733646
  2. Yazar: TARIK METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma 2021 yılında Çukurova Üniversitesi, Pamuk Araştırma ve Uygulama Merkezi arazisinde farklı zamanlarda ekilen pamuk çeşitlerinin performanslarının değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. 8 pamuk çeşidi 3 farklı ekim zamanında (15 Nisan, 10 Mayıs ve 5 Haziran) ekilmiştir. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı kurulmuş, ekim zamanları ana parsel, çeşitler alt parsel olarak yerleştirilmiştir. 15 Nisan ekimi (4962 kg ha-1) 10 Mayıs ekimine (35699 kg ha-1) oranla önemli ölçüde yüksek kütlü pamuk verimi vermiştir. Tüm ekim zamanlarında ortalama çeşit performansı karşılaştırıldığında, BA 1010 çeşidi en yüksek verim, koza sayısı, çırçır randımanı, lif verimi, lif uzunluk uyumu indeksi değerlerini oluşturmuştur. Geciken ekimlere bağlı olarak verimde ve bazı lif özelliklerinde düşüşler olduğu belirlenmiştir. Lif uzunluğu, lif esneme oranı, lif inceliği ve sarılığı ekim zamanlarından önemli ölçüde etkilenmişlerdir. Verim dışında BA 1010 çeşidi tüm ekim zamanlarında daha yüksek uzunluk uyum indeksi ve daha düşük mikroner değerleri ile en öne çıkmıştır. Sonuçlar geç ekimin daha düşük verime ve lif uzunluğu, lif esneme oranı, lif inceliği gibi kalite özelliklerinde önemli azalmalara yol açtığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of the study was to evaluate the planting date effects on yield, yield parameters and fiber quality of cotton. Eight cultivars were sown in three different dates viz., 15th April, 10th May and 5th June in split plot design with three replications by allotting planting dates in main plot and varieties in sub-plots. The results indicated that crop sown on 15th April produced more seed cotton yield (4962 kg ha-1) than sown on 10th May with (35699 kg ha-1). Comparing the average varietal performance in all planting dates, BA 1010 produced maximum yield, higher number of bolls, lint percentage, lint yield, uniformity values. Later plantings led to lower yields and decreases in some quality traits. Fiber length, elongation, fiber fineness (micronaire) and yellowness were affected significantly due to sowing dates effects. In addition to yield, fiber quality of BA 1010 in terms of higher uniformity lower micronaire was better in all sowing dates. The results showed that late planting produced less yield and significant reductions in fiber length, elongation and fiber fineness.