Preparasyon sırasında nikel titanyum döner eğelerinin tork ve apikal basınç değerlerinin analizi
Analysis of torque and apical pressure values of nickel titanium rotary files during preparation
- Tez No: 733648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAYRAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı; eğelerin farklı derinliklerde ürettikleri tork ve apikal basınç kuvvetlerini değerlendirilmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 96 adet akrilik blok kullanıldı. Gruplar kullanılacak eğelere göre (Reciproc, Reciproc Blue, One Curve, Hyflex One File) 4 gruba ayrıldı.(n=24). Her bir grup pecking (gagalama) derinliği 4 mm apikale 2 mm koronale veya 3 mm apikale 1 mm koronale olacak şekilde 2 alt gruba ayrıldı (n=12) ve gruplar üreticinin talimatları doğrultusunda preparasyon yapıldı ve çıkan sonuçlar özel üretilen test cihazında analiz edildi. Preparasyon sonucunda oluşan veriler, tek yönlü varyans analizi ve ikili karşılaştırmalar ise Post-Hoc Tamhane's T2 kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Tork değerlerinin pecking derinliğine bağlı olarak arttığı ve en yüksek değerin Reciproc, en düşük tork değerinin One Curve gruplarında oluştuğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study; To evaluate the torque and apical pressure forces produced by the files at different depths. Materials and Methods: 96 acrylic blocks were used in this study. The groups were divided into 4 groups according to the files to be used (Reciproc, Reciproc Blue, One Curve, Hyflex One File) (n=24). Each group was divided into 2 subgroups with a pecking depth of 4 mm apical 2 mm coronal or 3 mm apical 1 mm coronal (n=12) and the groups were prepared in a specially manufactured test device in accordance with the manufacturer's instructions. The data resulting from the preparation were analyzed using one-way analysis of variance and pairwise comparisons using Post-Hoc Tamhane's T2. Results: It was found that the torque values increased depending on the pecking depth and the highest value occurred in Reciproc and the lowest torque value in One Curve groups.