Akut ST elevasyonlu miyokard infarktüsü ile başvuran hastalarda semptom başlangıç zamanının trombüs yükü üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of symptom onset time on thrombus burden in patients presenting with acute ST-elevated myocardial infarction
- Tez No: 733649
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAATCI YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Sirkadiyen ritim, ateroskleroz ve tromboza neden olan inflamatuar süreçleri etkileyerek akut miyokard infarktüsü (MI) patogenezinde rol alır. MI başlangıcı ve reperfüzyon tedavilerinin etkinliğinde sirkadiyen varyasyonun olması infarkt ilişkili arterin trombüs yükünde de sirkadiyen ritim olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada akut ST elevasyonlu MI (STEMI) ile başvuran hastalarda semptom başlangıç zamanının trombüs yükü üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yöntem: Ocak 2018 ile Eylül 2021 arasında STEMI ile başvuran 1068 hasta retrospektif olarak tarandı. Hastaların klinik ve demografik özellikleri hastane kayıtlarından elde edildi. Anjiyografik trombüs yükü, Thrombosis in Myocardial Infarction (TIMI) trombüs derecelendirmesine göre sınıflandırıldı.Hastalar ağrı başlangıç saatine göre 4 gruba ayrıldı. (00:00–05:59, 06:00–11:59, 12:00–17:59, 18:00–23:59). Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 59,13 (±11,83) idi ve hasta popülasyonunun %80,4'ü erkekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Circadian rhythm is involved in the pathogenesis of acute myocardial infarction (MI) by affecting inflammatory processes that cause atherosclerosis and thrombosis. The circadian variation in the onset of MI and the effectiveness of reperfusion treatments suggests that there may also be a circadian rhythm in the thrombus burden in the infarct-related artery. This study investigated the effect of symptom onset time on thrombus burden in patients presenting with acute ST-elevation MI (STEMI) Method: Between January 2018 and June 2021,1068 patients with STEMI were enrolled retrospectively. The clinical and demographic characteristics of the patients were obtained from the hospital records. Angiographic thrombus burden was classified based on thrombolysis in myocardial infarction (TIMI) thrombus grades. Patients were divided into 4 groups according to the time of onset of pain (00:00–05:59, 06:00–11:59, 12:00–17:59, and 18:00–23:59) Results:The mean age was 59.13 (±11.83) and 80.4% of the patient population was male.