Rotasyon hareketi yapan üç farklı nikel-titanyum eğe sisteminin yapay kanalda döngüsel yorulma dirençlerinin karşılaştırılması
Comparison of cyclic fatigue resistance of three different nickel-titanium rotary file systems in artificial canal
  1. Tez No: 741122
  2. Yazar: BERİVAN BİNGÖL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Kök kanal preparasyonu, kanal tedavisinin en önemli aşamalarından biri olmasına karşın komplikasyon görülme oranının da en fazla olduğu aşamadır. Preparasyon işlemi sırasında kanal boyuna ulaşılamaması, yeterli irigasyon ve şekillendirilmenin yapılamaması, kök kanal tedavisinin başarısını direkt olarak etkileyen faktörlerdir. Nikel-Titanyum eğeler (Ni-Ti), sahip oldukları üstün kesme yetenekleri ve esneklikleri sebebiyle son yıllarda kök kanal şekillendirme işlemlerinde popüler hale gelmiştir. Ancak Ni-Ti eğelerinin en büyük problemlerinden biri, özellikle eğri kök kanallarının şekillendirilmesi sırasında herhangi bir belirti vermeden meydana gelen tekrarlayan gerilme ve sıkışma kuvvetleri sonucunda oluşan döngüsel yorgunluğa bağlı kırılmalarıdır. Bu çalışmanın amacı, rotary hareket yapan ProTaper Gold, TruNatomy ve Mtwo döner sistem Ni-Ti eğelerinin, paslanmaz çelik yapay blok kullanılarak döngüsel yorulmaya karşı dirençlerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda on beş adet TruNatomy prime (26,04) (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, İsviçre) on beş adet ProTaper Gold (25,06) F2 (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, İsviçre) on beş adet Mtwo (25,06) (VDW GmbH, Münih, Almanya) olmak üzere üç farklı rotary Ni-Ti eğe sistemi kullanıldı. 1. Grup ProTaper GOLD (PTG), 2. Grup MTwo, 3. Grup TruNatomy (TN) olarak belirlendi..Eğeler üretici firma talimatlarına uygun olarak, 5 mm kurvatür yarıçapına, 60° kanal kurvatür açısına ve 1,5 mm kanal iç çapına sahip paslanmaz çelikten yapılmış yapay kanallarda kırılıncaya kadar kullanıldı. Eğeler kırılıncaya kadar geçen süre dijital kronometre yardımıyla kayıt edilip, eğelerin kırılıncaya kadar geçen süre saniye cinsinden kaydedildi. Bulgular: Tanımlayıcı istatistikler ve analizler R version 3.2.3 (2015-12-10), Copyright © 2015 The R Foundation for Statistical Computing free software bilgisayar paket programı kullanılarak yapıldı. Bu çalışmada, sürekli değişkenlerin normallik varsayımına uygunluğu Shapiro-wilk testli ile değerlendirildi. Parametrik test koşulları göz önüne alınarak, değişkenlere ait bağımsız gruplarda ortalamalar aeası farklerın karşılaştırılmasnda Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), ikili karşılaştırmalarda ise Bonferroni testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Root canal preparation is one of the most crucial stages of root canal therapy, but also has the highest rate of complications. Among the factors that directly affect the success of root canal treatment are the inability to reach the length of the canal during the preparation process, and insufficient irrigation and shaping. Nickel-Titanium files (Ni-Ti), with their superior cutting capabilities and flexibility, have become popular in root canal shaping procedures in recent years. Besides, one of the biggest problems of Ni-Ti files is that especially curved root canals break due to cyclic fatigue that occurs as a result of repetitive tensile and compression forces that occur without any signs during shaping. This study aims to compare the resistance of rotary ProTaper Gold, TruNatomy, and Mtwo Ni-Ti rotary file systems to cyclic fatigue using a stainless steel artificial block. Materials and Methods Three different Ni-Ti rotary file systems, fifteen TruNatomy primes (26.04) (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, Swiss) fifteen ProTaper Gold (25.06) F2 (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, Swiss), fifteen Mtwo (25.06) (VDW GmbH, Munich, Germany) were used in our study. Group 1 was determined as ProTaper GOLD (PTG), Group 2 as MTwo, and Group 3 as TruNatomy (TN). The files were used under the manufacturer's instructions until they broke in the artificial canals made of stainless steel with a radius of curvature of 5 mm, a canal curvature of 60°, and a canal inner diameter of 1.5 mm By recording the time elapsed until the files was broken with a digital stopwatch, the time elapsed until the files were broken was recorded in seconds. Results: Descriptive statistics and analyzes were made using the R version 3.2.3 (2015-12-10), Copyright © 2015 The R Foundation for Statistical Computing free software computer package program. In this study, the compatibility of continuous variables with the assumption of normality was evaluated using the Shapiro-Wilk tests. Considering the parametric test conditions, differences between means of independent groups belonging to the variables were compared using One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Bonferroni tests were used for pairwise comparisons.