Evalution of some biochemical markers in serum and semn in male reproductive with HBV-Alfalluja city
Felluce şehrinde HBV enfeksiyonu ile erkek üremesinde serum ve semendeki bazı biyokimyasal belirteçlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 733658
  2. Yazar: ALI RASOOL ALLAWI ALISAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAANA OWEED HUSSEIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amacımız, hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonu olan bireylerde sperm sayısı ve bazı üreme hormonlarına göre erkek kısırlığı riskini değerlendirmek olacaktır. Yeni tanı konmuş ve tedavi edilmiş 90 hepatit B virüsü (HBV) hastasının yaş dağılımı, on beş (yeni tanı almış 50) hastanın (%84) 35 yaşın altında, sekiz hastanın (8) 35 yaşın üzerinde olduğunu ve tedavi grubunun yüzde yetmiş dördü (%74) 35 yaşın altındaydı.
Özet (Çeviri)
Our goal will be to assess the risk of male infertility based on sperm count and some reproductive hormones in individuals with (HBV) infection. The age distribution of 90 newly diagnosed and treated hepatitis B virus (HBV) patients revealed that fifteen (50 in newly diagnosed) patients (84%) were under the age of 35, eight patients (8) were over the age of 35, and seventy-four percent (74%) of the treatment group were under the age of 35.