Probiyotiklerin irinotekan ilişkili karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu etkisinin araştırılması: Hayvan deneyi modeli
- Tez No: 733657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇETİNKAYA, DOÇ. DR. GÖKHAN AKKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Histoloji ve Embriyoloji, İç Hastalıkları, General Surgery, Histology and Embryology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Non-Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı (NAFLD) dünya nüfusunun yaklaşık %25'inde, İrinotekan (IRI) kullanan hastaların ise yaklaşık %20'sinde görülen ve sağkalımı etkileyen kronik bir hastalıktır. Tedavisine yönelik pek çok araştırma yapılmış olsa da günümüzde diyet ve egzersizden daha üstün standart bir tedavi şekli henüz keşfedilememiştir. Diyet ilişkili karaciğer yağlanmasında probiyotik kullanımının olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma ile metastatik kolon-rektum, mide ve pankreas tümörlerinin sistemik tedavi rejimlerinde sıklıkla tercih edilen IRI'nın sebep olduğu karaciğer yağlanmasının eşzamanlı probiyotik kullanımı ile önlenip önlenemeyeceğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hayvan deneyi modeli olarak planlanan bu çalışmada 8'er fareden oluşan 4 grup (normal saline, yalnız IRI, IRI+Probiyotik, yalnız probiyotik verilen) oluşturuldu ve 7 haftalık sürecin sonunda biyokimyasal, histolojik ve immünhistokimyasal analizlerle probiyotik kullanımının etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) is a chronic disease that affects approximately 25% of the world's population and 20% of patients using Irinotecan (IRI). Although many studies have been conducted on its treatment, a standard treatment method superior to diet and exercise has not been discovered yet. It has been shown that the use of probiotics has positive effects in diet-related fatty liver disease. In this study, it was aimed to investigate whether fatty liver disease caused by IRI, which is frequently preferred in systemic treatment regimens of metastatic colon-rectum, stomach and pancreatic tumors, can be prevented by concurrent use of probiotics. Material and Method: In this study, which is planned as an animal experiment model, 4 groups (normal saline, IRI only, IRI+Probiotics, only probiotics) of 8 mice each formed and the effect of probiotic use examined at the end of the 7-week period with biochemical, histological and immunohistochemical analyzes.