The impact assessment of Turkey's FTAs: Application of synthetic control method and gravity model
Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmalarının etki değerlendirmesi: Sentetik kontrol ve çekim modeli uygulaması
- Tez No: 733673
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YASEMİN YALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Serbest ticaret anlaşmaları son 30 yıldır en sık kullanılan ekonomik entegrasyon türlerinden bir tanesidir. Özellikle Dünya Ticaret Örgütünün liberalizasyon konusunda yetersiz kaldığı durumlarda ülkeler ticaretlerini ve büyümelerini artırmak için ikili veya çok taraflı serbest ticaret anlaşmalarını kullanmıştır. Bu nedenle ülkeler açısından serbest ticaret anlaşmalarının faydalarından tam olarak istifade etmek önemlidir. Türkiye günümüze kadar 38 STA imzalamış olup 22 tanesi yürürlüktedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin imzalamış olduğu ve yürürlükte olan STA anlaşmalarının Türkiye ihracatı ve ithalatı üzerindeki etkisini ölçmektir. Literatürde ticaret analizlerinde sıkça kullanılan modelin çekim modeli olması nedeni ile bu çalışmada da çekim modeli kullanılmıştır. Bu tez, sağlam çıkarımlar elde etmek ve bulguları karşılaştırmak için çekim modeline ek olarak sentetik kontrol yöntemi metodu kullanarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Çekim modelinde kullanılan panel veri setini 160 ülke oluşturmakta ve 1990-2020 dönemi kapsamaktadır. Çekim modeli ve sentetik kontrol metodu sonuçlarına göre İsrail, Fas, Mısır, Güney Kore, Tunus, Sırbistan, Malezya ve Karadağ ile imzalanan serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye'nin ihracatı üzerine anlamlı bir etkisi varken, İsrail, Fas, Mısır, Bosna Hersek ve Malezya ile imzalanan serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye'nin ithalatı üzerine anlamlı etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada else edilen ampirik sonuçlar imzalanan serbest ticaret anlaşmaların çoğunun Türkiye'nin ihracatı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermektedir. Serbest ticaret anlaşmalarının kapsamının genişletilmesine yönelik revizyonlar ve yeni nesil serbest ticaret anlaşmalarının benimsenmesiyle serbest ticaret anlaşmalarının etkileri artırılabilir.
Özet (Çeviri)
For almost 30 years, free trade agreements (FTAs) have been one of the most crucial types of economic integration. As a result of the World Trade Organization's (WTO) failure to provide additional levels of liberalization, countries used bilateral and regional free trade agreements broadly to promote trade and growth. Thus, utilizing the benefits of free trade agreements is vital for countries. Turkey signed 38 FTAs and there are 22 FTAs in force. Considering the importance of FTAs, this research aims to analyze the effect of Turkey's free trade agreements on Turkey's exports and imports. The gravity model is used as a workhorse to analyze international trade. This thesis contributes to the literature by using a synthetic control method in addition to gravity model in order to obtain robust inferences and compare the findings. The dataset covers 160 countries and 1990-2020 period. According to gravity model and synthetic control method results, only Israel, Morocco, Egypt, South Korea, Tunisia, Serbia, Malaysia, and Montenegro FTAs have significant impact on Turkey's exports, while FTAs with Israel, Morocco, Egypt, Bosnia and Herzegovina, and Malaysia have significant effect on Turkey's imports. The empirical results obtained in this study suggest that most of the FTAs do not have a significant effect on Turkey's exports. The effects of FTAs can be increased with revisions aimed at enhancing the scope of the agreements and adopting new generation FTAs.