Türkiye'deki çevresel etki değerlendirmesi mevzuatının Avrupa Birliği'ne uyumluluğu
The environmental impact assessment regulation in Turkey's adaptation to European Union
- Tez No: 155753
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
TÜRKİYE'DEKİ ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ MEVZUATININ AVRUPA BİRLİĞİ'NE UYUMU (Yüksek Lisans Tezi) Lale RIŞVANLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) genel olarak; planlama aşamasındaki faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için, çevreye yapabileceği tüm etkilerin bilimsel ve teknik yöntemlerle tespit edilerek olumsuz etkilerin önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek şekilde en aza indirilmesi ve olumlu etkilerin arttırılmasıdır. Çevresel Etki Değerlendirmenin bir ileri aşaması olan Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) ise; faaliyetlerin gerçekleşmesine olanak sağlayan plan, program ve politikaların çevre üzerindeki olası etkilerinin değerlendirilmesidir. Avrupa Birliği'ne üye ülkeler; birlikteliği sağlamak amacıyla çıkarılmış olan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ve Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) direktifleri doğrultusunda ulusal mevzuatlarını düzenlemektedirler.Bu çalışma; bu direktifleri bu direktifler doğrultusunda oluşturulan Çevresel Etki Değerlendirmesi prensiplerini ve üye ülkelerde uygulanış biçimlerini, Türkiye Avrupa Birliği ilişkisi içinde gelişen Çevresel Etki Değerlendirmesi Mevzuatını içermektedir.Bilim Kodu :912 Anahtar Kelimeler -.Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD), Avrupa Birliği (AB), Direktif Sayfa Adedi :139 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
HI THE ENVIRONMENTAL IMPACT ASSESSMENT REGULATION IN TURKEY'S ADAPTATION TO EUROPEAN UNION (M. Sc. Thesis) Lale RIŞVANLI GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT Environmental Impact Assessment (EIA) is in general to realize the activities which are in planning stage determining all the effects by scientific and technological ways in order to prevent negative effects. In additon to that, it is to decrease these effects in order not to let them give any damage to the environment and to increase the positive effects. On the other hand, Strategical Environmental Assessment (SEA) is to evaluate the plan which let the activities to come true and the program and politics on environmental effects. The Euoropean Union countries organize their regulations in terms of Environmental Impact Assessment (EIA) and Strategical Environmental Assessment (SEA) in order to form the unity. This study includes these instructions which form the principles of Environmental Impact Assessment and the application ways in European Union member countries and also Environmental Impact Assessment Regulations in Turkish and European Union's relations.IV Science Code Keywords Page Number Adviser :912 : Environmental Impact Assessment (EIA), Strategical Environmental Assessment (SEA), European Union (EU), Directive :139 :Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY