Mesane kanseri evrelemesinde multiparametrik manyetik rezonans görüntülemenin yeri ve radyoloji-patoloji korelasyonu
The role of multiparametric magnetic resonance imaging in bladder cancer staging and the radiology-pathology correlation
  1. Tez No: 733682
  2. Yazar: HAMİYET HAVVA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Mesane kanserleri (MK) ürogenital sistemde prostat kanserinden sonra 2. en sık görülen kanser türüdür ve önemli morbidite-mortalite kaynağı olması, yüksek maliyeti nedeni ile zorlayıcı bir sağlık sorunudur. Mesane kanserinin tedavisi kas invazyonuna göre değişiklik göstermekte olup doğru tedavinin seçilmesi evrelemenin doğru yapılmasına bağlıdır. Multimodal yaklaşım operasyon öncesi mesane kanser evrelemesinin optimal düzeye çekilmesini sağlamak açısından önemlidir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) mesane katmanlarını ve bölgesel anatomik yapıların karakterizasyonunu yüksek uzaysal çözünürlükle incelemeye olanak sağlar. Bu durum, MK'nin fokal evrelemesinde ve transüretral rezeksiyon (TUR-M) öncesi operasyona rehberlik etmesi açısından, MRG'yi potansiyel bir yerel evreleme aracı haline getirebilir. Biz de mesane kanserinin lokal evrelemesinde multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme (mpMRG)'nin performansını araştırmayı hedefledik. Metod: Kasım 2020 ile Nisan 2022 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma hastanesinde Üroloji Ana Bilim Dalı'nda mesane tümörü nedeniyle TUR planlanan hastalara multiparametrik mesane MRG tetkiki yapıldı. Görüntüler Vezical İmaging Reporting and Data System (VIRADS)'e uygun olarak raporlandırıldı ve histopatolojik bulgularla karşılaştırıldı. Tümörlerin ADC değerleri ölçülerek kas invazyonu ve tümör grade ile arasında ilişki bulunup bulunmadığına bakıldı. Bulgular: Toplam 65 hastaya multiparametrik mesane MRG çekimi yapıldı. Optimal dolu mesanesi olmayan 2 hasta, patoloji raporunda tümör gelmeyen 1 hasta, inkomplet rezeksiyon yapılan 2 hasta ve optimal çekim protokolünü sağlamayan görüntülemeye sahip 2 hasta çalışma dışı bırakıldı. Sonuç olarak toplam 58 mesane kanserli hastanın görüntüleri VIRADS'a göre raporlandırıldı. VİRADS skoru 1,2,3 olarak tanımlanan tümörler invazif olmayan, 4 ve 5 olarak tanımlanan tümörler invazif olarak kabul edildiğinde; duyarlılık %84.6, özgüllük %97.8, pozitif öngörü değeri (PÖD) %91.7, negatif öngörü değeri (NÖD) %95.7, doğru bilirlik %94.8 olarak hesaplandı. Ortalama ADC değeri, kas invaze tümörlerde 0,619±0,167 x10 ˉ³ mm² /s, kas invaze olmayan tümörlerde 1,034±0,309 x10 ˉ³ mm² /s olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bladder cancers (BC) are the second most common type of cancer in the urogenital system after prostate cancer, and it is a compelling health problem due to its high cost and being an important source of morbidity-mortality. Treatment of bladder cancer varies according to muscle invasion, and choosing the right treatment depends on the correct staging. A multimodal approach is important to optimize preoperative bladder cancer staging. Magnetic resonance imaging (MRI) allows the characterization of bladder layers and regional anatomical structures to be examined with high spatial resolution. This may make MRI a potential local staging tool for focal staging of MC and guiding the operation before transurethral resection (TUR-M). We aimed to investigate the performance of multiparametric magnetic resonance imaging (mpMRI) in local staging of bladder cancer. Methods: Between November 2020 and April 2022, multiparametric bladder MRI was performed on patients who were scheduled for TUR due to bladder tumor in the Urology Department of Haseki Training and Research Hospital. Images were reported in accordance with the Vezical Imaging Reporting and Data System (VIRADS) and compared with histopathological findings. By measuring the ADC values of the tumors, it was checked whether there was a relationship between muscle invasion and tumor grade. Results: A total of 65 patients underwent multiparametric bladder MRI. 2 patients with an under-optimally filled bladder, 1 patient with no tumor in the pathology report, 2 patients with incomplete resection, and 2 patients with imaging that did not provide the optimal extraction protocol were excluded from the study. As a result, images of 58 bladder cancer patients were reported according to VIRADS. Tumors defined as VIRADS score 1,2,3 were considered non-invasive tumors, tumors defined as 4 and 5 were considered invasive tumors and the specificity was 97,8 %, sensitivity 84,6%, positive predictive value (PPV) 91.7%, negative predictive value (NOV) 95.7% , correct accuracy was calculated as 94.8%. The mean ADC value was calculated as 0.619±0.167 x10 ˉ³ mm² /s in muscle-invasive tumors and 1.034±0.309 x10 ˉ³ mm² /s in non-muscle-invasive tumors.