Diyabetik ve non diyabetik pankreatit hastalarının pankreatik steatoz ve hepatosteatoz açısından karşılaştırılması
Comparison of diabetic and non diabetic pancreatitis patients in terms of pancreatic statosis and hepatosteatosis
  1. Tez No: 733681
  2. Yazar: FİRUZE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada; pankreatit geçiren diabetik ve non-diyabetik hastalar arasında, pankreatik steatoz ve hepatiksteatoz görülme sıklığının karşılaştırması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızı retrospektrif bir çalışma olarak tasarladık. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesine başvuran 18-65 yaş arası 120 hasta çalışmaya alındı. 60 hasta diyabetik pankreatit diğer 60 hasta non diyabetik panreatit olarak 2 gruba ayrıldı. Karaciğer Sirozu, pankreas tümorü ve herhangi bir nedenle pankreasa yönelik cerahi geçirmiş hastalar çalışma haricinde bırakıldı. Pankreas Abdominal Bilgisayarlı Tomografisinde (BT) atenüasyon ölçüm sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. BT ölçümleri ve biyokimyasal parametreler çalışma grupları arasında karşılaştırılmıştır. 2 grup karşılaştırmak için normal dağılıma göre sayısal verileri Mann withney u veya student t testi kullanıldı. Univariate analizlerde sonlanım noktasına göre fark saptanan değişkenlerin non diyabetik ve diyabetik kontrole göre, hepatosteatoz varlığı ve pankreatik steatoz varlığı değerlendirmek için lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim :In this study; The aim of this study was to compare the incidence of pancreatic steatosis and hepatic steatosis between diabetic and non-diabetic patients with pancreatitis. Material ve Method: We designed our study as a retrospective study. 120 patients between the ages of 18-65 who applied to the Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital were included in the study. 60 patients were divided into 2 groups as diabetic pancreatitis and 60 patients as non-diabetic pancreatitis. Patients with liver cirrhosis, pancreatic tumor, and patients who had undergone pancreatic surgery for any reason were excluded from the study. Attenuation measurement results in Pancreatic Abdominal Computed Tomography (CT) were evaluated retrospectively. CT measurements and biochemical parameters were compared between study groups. Student t test or Mann Withney u test was used for numerical data according to normal distribution to compare 2 groups. Logistic regression was performed to evaluate the presence of hepatosteatosis and the presence of pancreaticosteatosis in univariate analyzes of the variables that differed according to the endpoint, compared to non-diabetic and diabetic control.