Afyonkarahisar'ı ziyaret eden bleisure turistlerin destinasyon imajının ve algılanan hizmet kalitesinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determining the destination image and perceived service quality of bleisure tourists visiting Afyonkarahisar
- Tez No: 733694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SANDIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı Afyonkarahisar'ı ziyaret eden bleisure turistlerin algılanan hizmet kalitesinin ve destinasyon imajının belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada bilişsel/algısal destinasyon imajı ve algılanan hizmet kalitesi ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar'ı ziyaret eden bleisure turistler oluşturmaktadır. Evreni temsil edecek sayıda örneklem seçilerek araştırma kapsamındaki Afyonkarahisar ili merkezinde faaliyet gösteren 10 otel işletmesinde konaklayan bleisure turistler üzerine anket uygulanmıştır. 21 Ekim 2021-01 Mart 2022 tarihleri arasında katılımcılara 428 adet anket dağıtılmış ve dağıtılan anketlerden 400 adedin analize uygun olduğu tespit edilmiştir. Anket tekniği ile katılımcılardan elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiş olup, güvenilirlik analizi, betimsel istatistikler (faktör analizi, yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri), varyans analizi (ANOVA), t testi ve korelasyon analizleri kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılan bleisure turistlerin demografik bulguları ile değişkenler arasında karşılaştırma analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda gelir düzeyine göre destinasyon imajında, kalış süresine göre kültürel özellikler boyutunda, eğitim düzeyine göre turizm aktiviteleri ve faaliyetleri, genel temizlik ve ulaşım ile destinasyon imajı boyutlarında, anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Korelasyon analizi sonucunda ise, ilgili değişkenler arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçların yorumlanmasının ardından konuya ilişkin sektörel ve akademik anlamda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perceived service quality and destination image of bleisure tourists visiting Afyonkarahisar. For this purpose, cognitive/perceptual destination image and perceived service quality scales were used in the research. The population of the research consists of bleisure tourists visiting Afyonkarahisar. A survey was conducted on bleisure tourists staying in 10 hotel businesses operating in the city center of Afyonkarahisar within the scope of the research, by choosing a sample to represent the universe. Between 21 October 2021 and 01 March 2022, 428 questionnaires were distributed to the participants and it was determined that 400 of the distributed questionnaires were suitable for analysis. The data obtained from the participants with the questionnaire technique were analyzed in the SPSS program and were analyzed using reliability analysis, descriptive statistics (factor analysis, percentage, frequency and arithmetic mean values), analysis of variance (ANOVA), t test and correlation analysis. According to the findings, a comparison analysis was made between the demographic findings of the bleisure tourists participating in the research and the variables. As a result of the analysis, significant differences were found in the image of the destination according to income level, in the dimension of cultural characteristics according to the length of stay, in the dimensions of tourism activities and activities, general cleanliness and transportation and destination image according to education level. As a result of the correlation analysis, it was determined that there was a relationship between the related variables. After the interpretation of the results obtained in the study, sectoral and academic suggestions were made on the subject.